W. Brytania: Prasa o "toksycznym" Traktacie

Lider opozycyjnej Partii Konserwatywnej (torysów) David Cameron będzie musiał się bardzo starać, żeby nie dopuścić do tego, by na rozpoczynającej się w poniedziałek dorocznej konferencji partii w Manchesterze ujawniły się wewnątrzpartyjne podziały w sprawie UE - pisze tygodnik "Observer".

"Podczas gdy członkowie partii jadą do Manchesteru, by pokazać, że są zjednoczeni i gotowi do przejęcia rządów po 12 latach bycia w opozycji, są sygnały, że te same podziały wewnątrzpartyjne w sprawie Europy, które rozdarły partię pod rządami Margaret Thatcher i Johna Majora, w następstwie irlandzkiego referendum znów dają o sobie znać" - zauważa pismo.

Konserwatywny polityk, a zarazem burmistrz Londynu Boris Johnson, należący do prawicowego eurosceptycznego nurtu w partii, powiedział tygodnikowi "Sunday Times", że chce, by Cameron zobowiązał się do rozpisania referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego, nawet jeśli przed spodziewanym wyborczym zwycięstwem torysów wejdzie on w życie.

Izba Gmin ratyfikowała Traktat Lizboński, ale torysi argumentują, że rząd Gordona Browna nie wywiązał się z obietnicy rozpisania referendum na jego temat, którą złożył jego poprzednik Tony Blair.

Wybory w W. Brytanii muszą odbyć się najpóźniej na początku czerwca 2010 r. Sondaże opinii wskazują na przewagę torysów o ok. 12-15 pkt. proc.

Dotychczasowe stanowisko Camerona, które polityk podtrzymuje, zakłada, że referendum w sprawie Traktatu rozpisze tylko wówczas, gdy konserwatyści wygrają w wyborach, a Traktat do tego czasu nie wejdzie w życie. Cameron nie mówi, co zrobi, jeśli dojdzie do władzy już po wejściu w życie Traktatu.

"Jeżeli Cameron poważnie myśli o tym, by zostać premierem, to musi pokazać, że ma zdolności przywódcze i ogłosić, że rozpisze retrospektywne referendum po dojściu do władzy" - cytuje "Observer" stanowisko eurosceptycznej grupy wewnątrzpartyjnej - Bruges Group.

"Rozpisywanie referendum w sprawie Traktatu ratyfikowanego przez 27 państw UE byłoby niedorzeczne. Trudno się spodziewać, by inni zaczęli cały dokument rozmontowywać. Byłoby wielkim błędem, gdyby nowy rząd (w domyśle konserwatywny - PAP) znalazł się w tym położeniu" - sądzi cytowany przez "Observera" były komisarz UE i konserwatywny szef MSW Leon Brittan.

O presji, której poddany jest Cameron, świadczy sondaż opublikowany przez sobotni "Independent". Wynika z niego, że ośmiu na dziesięciu członków Partii Konserwatywnej chce referendum na temat Traktatu, nawet jeśli zaakceptują go wszyscy członkowie UE. 39 proc. ankietowanych torysów chce wystąpienia z UE.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
22°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
29°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
wiecej »