Przyszłoroczna Lednica już się robi!

„Kobieta darem i tajemnicą” – pod takim hasłem odbędzie się 5 czerwca 2010 roku kolejne Ogólnopolskie Spotkanie Młodych na Lednicy – poinformował w poniedziałek KAI twórca czuwań modlitewnych pod Bramą-Rybą, dominikanin o. Jan Góra.

„Podjęcie tego tematu wynika z duszpasterskiej troski o dziewczyny i ich przyszłe małżeństwo, ale również z miłości do Kościoła, który jest także kobietą-oblubienicą i matką. Wierzymy głęboko, że poprawiając wizerunek kobiety, poprawimy również wizerunek Kościoła” – tłumaczy zakonnik.

W rozmowie z KAI dominikanin podkreślił, że „wybór kobiety jako tematu spotkania jest głęboko osadzony w nurcie myśli Jana Pawła II, który niejednokrotnie mówił o godności kobiety i zwracał uwagę na geniusz kobiecy”.

„Jesteśmy cały czas na czatach i gdyby pojawiły się tylko jaskółki beatyfikacji czy kanonizacji Jana Pawła, to jesteśmy gotowi przemienić lednickie spotkanie w wielki akt dziękczynienia za wyniesienie na ołtarze Ojca Świętego” – zastrzegł o. Góra.

Nad przygotowaniem czerwcowego czuwania pracuje już młodzież z Duszpasterstwa Akademickiego Dominikanów w Poznaniu. „Wbrew pozorom Jan Góra z ekipą przygotowuje Lednicę przez cały rok. Stąd mogę powiedzieć, że przyszłoroczna Lednica już się robi” – stwierdził o. Góra.

W programie spotkania znajdą się nabożeństwa i rozważania o kobiecie i jej roli w rodzinie, społeczeństwie i Kościele zawarte Biblii, literaturze polskiej oraz nauczaniu Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego.

Organizatorzy spotkania zwrócą się też z apelem do wszystkich dziewczyn udających się na Lednicę, aby przywiozły ze sobą napisany przez siebie list do kapłana. Listy te zostaną wręczone księżom uczestniczącym w czuwaniu lednickim.

O dacie kolejnego spotkania o. Góra informuje każdorazowo na zakończenie czerwcowego spotkania pod Bramą-Rybą. Niemal od początku organizowane są one tradycyjnie w pierwszą sobotę czerwca, która – jak podkreśla dominikanin – „zarezerwowana jest dla Lednicy”.

„Przypominam tę datę jeszcze raz i to na kilka miesięcy przed następnym spotkaniem, ażeby każdy mógł ułożyć swoje zajęcia i żeby one się nie nakładały na siebie. Spotkanie lednickie jest tak ważne, że ludzie nie tylko przekładają egzaminy, ale i operacje serca” – dodał o. Góra.

Na czuwania modlitewne nad Jeziorem Lednickim – gdzie w 966 roku Mieszko I miał przyjąć chrzest Polski – przybywają co roku dziesiątki tysięcy uczestników, którzy pod Bramą-Rybą dokonują uroczyście aktu „wyboru Chrystusa”.

Spotkaniom patronował od początku Jan Paweł II, który co roku kierował do młodych swoje przesłania. Zwyczaj ten przejął po nim Benedykt XVI.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
5°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
5°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
wiecej »