Nad tożsamością życia konsekrowanego w kontekście procesów laicyzacyjnych w Polsce debatowali na Jasnej Górze przełożeni zakonów męskich i żeńskich oraz instytutów świeckich. W czterodniowym spotkaniu wzięło udział ponad 300 osób, w tym goście z zagranicy.
S. Enrica Rosanna, podsekretarz Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, podkreśliła, że osoby konsekrowane są „dziećmi” obecnych czasów i dlatego dotykają je wszystkie problemy i radości współczesności. Najważniejszą odpowiedzią na różne wyzwania jest wierność ślubom i charyzmatom: „Naszą odpowiedzią na wyzwania jest nasze życie, które jest życiem pójścia za Chrystusem, opartym na ślubach – powiedziała podsekretarz watykańskiej dykasterii. – Śluby są pewną odpowiedzią także na problemy współczesności i chodzi o to, by przeżywać te wszystkie sprawy, tak żeby rzeczywiście mówiły o tym, co jest najważniejsze”.
Podczas czterech dni konferencji przełożeni zakonni rozmawiali m.in. o: współczesnych przemianach mentalności i tożsamości społecznej, zmianach kulturowych i obyczajowych oraz o misji osób konsekrowanych wobec procesu laicyzacji.
Uczestnicy wystosowali list do prawosławnych mnichów w Nilo-Stołbieńsku, którzy niedawno odebrali z Jasnej Góry ikonę Matki Bożej. Wyrazili w nim przekonanie, że mimo różnic braterstwo w powołaniu i wspólne świadectwo wiary może odegrać profetyczną rolę w pojednaniu Polaków i Rosjan.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.