W Witebsku na Białorusi konsekrowano w sobotę kościół pw. Jezusa Miłosiernego. Jest to pierwsza świątynia katolicka zbudowana w tym mieście od 125 lat.
„To, że świątynia góruje nad miastem oraz liczni wierni i seminarzyści obecni w niej w ciągu ostatnich dni, świadczy o tym, że Kościół na Białorusi żyje i ma przed sobą perspektywy” - powiedział KAI biskup witebski Władysław Blin.
W uroczystości wzięło udział ponad 2 tys. osób. Byli biskupi, duchowieństwo i wierni z Białorusi, Ukrainy, Polski, Litwy, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Indii i Czech. Aktu konsekracji świątyni dokonał nuncjusz apostolski na Białorusi abp Martin Vidović, który przed laty święcił kamień węgielny pod budowę tego kościoła.
Homilię wygłosił ordynariusz grodzieński bp Aleksander Kaszkiewicz. Przewodniczący białoruskiego episkopatu zwracając się do wiernych do miejscowych parafian przypomniał, że „Chrystus zawsze czeka na nich w tej świątyni i dzięki Niemu nie są nigdy samotni”. „Wyraźmy wdzięczność Bogu za tą świątynię” – wezwał biskup i dodał, że „będąc w tej świątyni stajemy się świadkami Bożego Miłosierdzia”. „Tutaj Chrystus będzie nas karmić eucharystycznym chlebem, tutaj będziemy się rodzić do nowego życia przez sakrament chrztu” – mówił kaznodzieja. Liturgię uświetniał występ 200 osobowego chóru i orkiestry.
Wśród 11 biskupów obecnych na uroczystości byli m. in. kard. Kazimierz Świątek, abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski, abp Andrzej Dzięga metropolita szczecińsko-kamieński, biskup odesko-symferopolski Bronisław Bernacki, bp Stanisław Szyrokoradiuk z diecezji żytomiersko-kijowskiej.
Bp Blin wyraził wdzięczność „Bogu i ludziom, wierzącym i niewierzącym, wiernym innych Kościołów chrześcijańskich, przede wszystkim prawosławnym, którzy wspierali budowę świątyni”.
Uroczystości transmitowały białoruskie radio i telewizja.
Kościół Jezusa Miłosiernego stanął do 200 tys. osiedlu witebskim. Obok świątyni powstał dom katechetyczny, w którym są m. in. kawiarnia młodzieżowa, klub internetowy, sala teatralna.
Z okazji konsekracji kościoła i obchodów 10-lecia wczoraj w Witebsku odbyło się sympozjum naukowe na temat „Boże Miłosierdzie a nowa ewangelizacja”, w którym wzięli udział klerycy seminariów duchownych na Białorusi: grodzieńskiego i pińskiego. Podczas obrad z referatami wystąpili: rektor seminarium duchownego we Francji ks. Józef Grzywaczewski, wykładowcy polskich uczelni ks. Ireneusz Werbiński i ks. Stanisław Urbański. Mówcy zachęcali zgromadzonych do rozważania nad apostolskim powołaniem każdego chrześcijanina. Miłosierdzie Boże - jak podkreślił jeden z prelegentów - jest częścią nowej ewangelizacji. We współczesnym świecie niezbędne zaś jest świadectwo, żywe apostolstwo – uczynki, słowa i modlitwa, która powinna wyrażać się w uczynkach.
Po zakończeniu sympozjum słuchacze grodzieńskiego seminarium udali się na miejsce męczeńskiej śmierci Jozafata Kuncewicza, by uczcić pamięć świętego. „Święty Jozafat – jako jedyny z pochowanych w Bazylice św. Piotra w Rzymie, nie był papieżem” – przypomniał biskup witebski Władysław Blin.
W ramach sympozjum zostały ogłoszone wyniki religijnego konkursu poetyckiego, który odbył się w diecezji witebskiej z okazji jej 10-lecia. Pierwsze miejsce zajęła Helena Arciomawa, drugie i trzecie Jana Miadźwiedzicka z Pińska i Julia Daroszka z Drui. Zwyciężczyni otrzymała nagrodę z rąk biskupa Władysława Blina.
Bp Blin poinformował, że dzięki błogosławieństwu papieża Benedykta XVI obchody jubileuszowe w diecezji witebskiej zakończą się 22 sierpnia 2010 roku w Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej w Brasławiu. Według początkowych planów, jubileusz miał zakończyć się 10 października konsekracją nowego kościoła Jezusa Miłosiernego.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.