W całej Polsce obchodzono Dzień Papieski

Uroczysta sesja naukowa na Uniwersytecie Warszawskim, wręczenie nagród Totus, telewizyjne orędzie Prymasa Polski, koncert galowy „Papież poeta - Na spotkanie wolności w Warszawie” – to główne elementy obchodów 9. Dnia Papieskiego.

W tym roku z okazji dziesiątej edycji Nagród TOTUS przyznano nagrodę specjalną dla Wojciecha Kilara w uznaniu wytrwałego otwierania przez kompozytora dróg Piękna, wiodących ku wierze, nadziei i miłości, dokonywanego przez wiele lat i w wielu wymiarach życia.

„Nie wyobrażam sobie bardziej zaszczytnego wyróżnienia niż to, które spotyka mnie od mojego Kościoła” – powiedział wzruszony laureat. Pochodzący ze Śląska i mieszkający w Katowicach kompozytor wyraził też wdzięczność Kościołowi na Śląsku. „Dziękuję moim biskupom, moim proboszczom, moim wikarym i całej mojej wspólnocie parafialnej” – powiedział Kilar.

W sobotnim orędziu wyemitowanym w 1 Programie TVP Prymas Polski kard. Józef Glemp powiedział: „Potrzebujemy ludzi rzetelnych i solidnych, którzy mają oparcie w prawdziwych zasadach”. Przywołując postać bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, w przeddzień jego kanonizacji Prymas zaznaczył, że należy on do szeregu hierarchów, którzy swoją pracowitością i oddaniem dla narodu, „wypracowali” tego, który miał w XX wieku wejść na tron papieski - Jana Pawła II.

Prymas zauważył, że choć Jan Paweł II jest niezwykle znany na świecie, to jednocześnie wciąż się go uczymy, a jest to „nauka mądrości, nie tylko ludzkiej ale mądrości pełnej, w spojrzeniu na całego człowieka i na jego dzieje”. „Chcielibyśmy, by w tym zamęcie ideowym, gdzie często rozum schodzi na bok, bo górują emocje i jakieś upatrywania tylko polityczne, wychować człowieka w prawdzie i rzetelności ludzkiej” - stwierdził kard. Glemp.

Natomiast podczas transmitowanej przez Polskie Radio, niedzielnej Mszy św. w bazylice św. Krzyża, abp Tadeusz Gocłowski powiedział, że „Jan Paweł II wywalczył nam wolność słowem”.

Hierarcha zaznaczył, że Jana Pawła II oraz kanonizowanego w niedzielę w Rzymie abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego łączy „nade wszystko wielkie pragnienie wolności i to nie tylko politycznej - wolności ludzkiego ducha, wolności stojącej na straży godności człowieka, wolności, która ma działać w prawdzie i w prawdzie kształtować życie każdego z Polaków a w konsekwencji całego państwa”.

Wieczorem w kościele akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu została odprawiona Msza św. inaugurująca jednocześnie nowy rok akademicki stołecznych uczelni. Liturgii przewodniczył abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski.

W homilii abp Tadeusz Gocłowski, przewodniczący Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia mówił o mądrości, która jest największym skarbem, jaki może zdobyć człowiek oraz o wolności, jakiej uczył nas papież-Polak.

Przed 21 na placu przed kościołem odbędzie się "Apel z Ojcem Świętym" a po nim galowy koncert Dnia Papieskiego "Papież poeta - na spotkanie wolności". Wiersze Karola Wojtyły zaśpiewają m.in. Kasia Kowalska, Ewelina Flinta, Anna Wyszkoni, Anna Szarmach, Janusz Radek, Ryszard Rynkowski, Dariusz Malejonek, zespoły Arka Noego i Anastasis.

Dzień Papieski uczczono w miejscowościach całego kraju. Około 20 stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia kwestowało w niedzielę w centrum Katowic. Wieczorem uroczystą Mszę odprawił metropolita katowicki abp Damian Zimoń. Po Mszy w katedrze odbył się koncert w wykonaniu Filharmonii Śląskiej.

W wielu parafiach archidiecezji katowickiej Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz inne ruchy i stowarzyszenia przygotują różne imprezy, koncerty, spotkania i wieczornice. Na przykład w Siemianowicach Śl. Bytkowie 11 października o godz. 17.00 w kościele pw. Ducha Świętego odbył się koncert Lidii Pospieszalskiej z zespołem. W Rudzie Śl. Czarnym Lesie z Dniem Papieskim zbiega się początek Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Około czterystu pielgrzymów uczestniczyło w niedzielę w IX rajdzie rodzinnym na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Po liturgii andrychowscy harcerze ze Szczepu im. „Szarych Szeregów” przeprowadzili zbiórkę na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Mimo wyjątkowo nieprzechylnej pogody – deszczu, mgły i zimnego wiatru – wielu pielgrzymów ze Śląska i Małopolski przybyło na ulubioną górę Karola Wojtyły całymi rodzinami.

Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię papieża-Polaka. Wzniesienie liczy 890 metrów n.p.m. Znajduje się tu kaplica postawiona w 1995 r. oraz stalowy krzyż z 1991 r., poświęcony „ludziom gór”.

Karol Wojtyła w latach swego dzieciństwa i młodości wielokrotnie przychodził na ten szczyt, bywał tu również jako biskup. Ostatni raz wszedł na Leskowiec i Jaworzynę jako kardynał w 1970 r., po Mszy św. odprawionej w Kalwarii Zebrzydowskiej z okazji 25-lecia kapłaństwa.

Msze św. sprawowane w górskich kaplicach, koncerty, spotkania wspomnieniowe – to tylko niektóre punkty programu IX Dnia Papieskiego na Podhalu, który potrwa w tym regionie jeszcze przez cały tydzień. Górale modlili się za Jana Pawła II także na pasie startowym nowotarskiego lotniska – miejscu spotkania z papieżem w 1979 r.

W Zakopanem obchody IX Dnia Papieskiego jak zwykle najwięcej wiernych zgromadziły w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Na godz. 21.00 zaplanowano tam m.in. uroczysty Apel Jasnogórski z watrą pamięci dla Jana Pawła II. Pod Tatrami, jak i w całym regionie, młodzi górale w ramach IX Dnia Papieskiego prowadzą zbiórkę pieniędzy na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Na modlitwie dziękczynnej za pontyfikat Jana Pawła II i prośbie o jego rychłą beatyfikację upłynął Dzień Papieski na Jasnej Górze. Przybyły trzy duże ogólnopolskie pielgrzymki, a w nich ok. 4 tys. osób.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
32°C Wtorek
dzień
33°C Wtorek
wieczór
27°C Środa
noc
22°C Środa
rano
wiecej »