Uroczysta sesja naukowa na Uniwersytecie Warszawskim, wręczenie nagród Totus, telewizyjne orędzie Prymasa Polski, koncert galowy „Papież poeta - Na spotkanie wolności w Warszawie” – to główne elementy obchodów 9. Dnia Papieskiego.
Obchodzony jest on z inicjatywy Fundacji Episkopatu Dzieło Nowego Tysiąclecia, w tym roku pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Wolności”.
W całej Polsce 10 i 11 października organizowano sesje, odczyty i koncerty. W niedzielę przed kościołami zbierano ofiary na rzecz programu stypendialnego Fundacji, przeznaczonego dla wsparcie edukacyjne uzdolnionej młodzieży i jako „żywy pomnik” Jana Pawła II.
Podczas sobotniej konferencji naukowej na Uniwersytecie Warszawskim bp Piotr Jarecki podkreślał, że wolność jest darem, ale jej właściwe wykorzystanie potrzebuje dobrze uformowanego sumienia.
W spotkaniu uczestniczył też m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk oraz abp Tadeusz Gocłowski, przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Interpretując szereg dokumentów i wypowiedzi polskiego papieża bp Jarecki zwrócił uwagę, że człowiek może używać wolności dobrze, kiedy kieruje się obiektywną prawdą i dobrze uformowanym sumieniem, lub źle jest – gdy swój własny punkt widzenia podnosi do rangi jedynej wykładni rzeczywistości.
Bp Jarecki, który jest wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej(COMECE) zwracał uwagę na konieczność „pracy nad wolnością” do czego zachęcał wielokrotnie – także podczas wizyt w Polsce Jan Paweł, II. Zaznaczając, że problem wolności jest głównym problemem człowieka i ludzkości ocenił, że jest to także wyzwanie dla Unii Europejskiej.
„Główny problem polega na tym, aby nie traktować wolności za absolut, nikim i niczym nieograniczony, nieskrępowany, który sam tworzy wartości wedle swego upodobania” – mówił prelegent. Przytoczył słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w do Polaków w 1991 r. a więc dwa lata po wolnościowych przemianach w Polsce i Europie: „Poza prawdą wolność nie jest wolnością. Jest pozorem. Jest nawet zniewoleniem”.
Hierarcha przekonywał, że podkreślany przez Jana Pawła II związek pomiędzy wolnością a prawdą oraz przekonanie, że prawda jest drogą Jezusa Chrystusa – jest czymś istotnym także dla niewierzących, bowiem każdy człowiek winien budować swoje życie w oparciu o nieprzemijające wartości i prawe sumienie.
Bp Jarecki zwrócił uwagę także na poruszany przez papieża Wojtyłę wątek wolności gospodarczej i cytował jego przestrogę o tym, iż „kiedy człowieka traktuje się bardziej jako producenta czy konsumenta dóbr aniżeli jako podmiot, który produkuje i konsumuje po to, aby żyć, wtedy wolność traci konieczne odniesienie do osoby ludzkiej i ostatecznie wyobcowuje ją i przytłacza”. Wiceprzewodniczący COMECE zdecydowanie przeciwstawił się także takim ideom wolnego rynku, wedle których nie podlega on żadnym ograniczeniom i zasadom moralnym.
W sobotni wieczór podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody Totus. Tegorocznymi laureatami zostali: George Weigel, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej "Być razem" z Cieszyna, Krzysztof Kolberger oraz twórcy filmu „Popiełuszko”. Nagrody przyznaje od 10 lat Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Nagrody Totus – w postaci statuetki oraz 50 tys. zł – przyznawane są w 4 kategoriach: za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, charytatywnej, propagowanie nauczania Jana Pawła II oraz medialnej, dla upamiętnienia postaci bp. Jana Chrapka.
W kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" laureatem został George Weigel, amerykański pisarz, działacz społeczny i polityczny, teolog i filozof. Doceniono go za odważne podążanie drogami wskazywanymi przez Jana Pawła II oraz za konsekwentne i skuteczne propagowanie Jego nauczania.
W liście odczytanym podczas gali Weigel napisał o Janie Pawle II, że „być może nadejdzie dzień, w którym Kościół uzna go za jednego ze swoich doktorów, który uczył nas dobrze i mądrze o godności osoby ludzkiej, o Boskim miłosierdziu, o prawie moralnym i obronie życia”.
„Jestem wdzięczny Bogu, który w swej opatrzności zrządził, by życie Jana Pawła II przecięło się z moim” – zaznaczył słynny biograf papieża Wojtyły.
W kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” statuetkę Totus zdobylo Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej "Być razem" z Cieszyna. Uruchomiło ono szereg placówek oferujących pomoc osobom bezdomnym, uzależnionym, ofiarom przemocy, dzieciom i młodzieży ze środowisk zaniedbanych i samotnym matkom.
W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” laureatem Totusa został Krzysztof Kolberger, aktor teatralny i filmowy, reżyser. Otrzymał nagrodę za konsekwentną służbę pięknu, utrzymaną w duchu papieskiego „Listu do artystów”, szczególnie zaś za umiejętność wydobywania sensu ze strof pisanych osobistym cierpieniem.
„Traktuję tę nagrodę jako zobowiązanie do dalszego, na miarę sił i możliwości, służeniu pięknu i przekazywaniu go innym” – powiedział artysta.
W kategorii „TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach" uhonorowano zespół twórców filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Producenci filmu – Julita Świercz-Wieczyńska i Rafał Wieczyński – przez wiele lat wytrwale zbierali świadectwa osób, które znały ks. Popiełuszkę. Stworzyli dzięki temu wspaniałą lekcję niepodległości – tej wewnętrznej i zewnętrznej – dla narodu polskiego.
„Ksiądz Jerzy był zapewne jednym z najlepszych uczniów Jana Pawła II” – powiedział Wieczyński odbierając nagrodę.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.