Za nami najkrótszy dzień w roku, trwający średnio około 7 godzin i 40 minut, w zależności od miejsca w Polsce.
Przesilenie zimowe to najkrótszy czas trwania dnia w całym roku, co oznacza, że wschód Słońca nastąpił późno, a zachód bardzo wcześnie. Z perspektywy czwartej niedzieli adwentowego oczekiwania warto spojrzeć na przygotowanie do nadchodzących świąt. Nie chodzi o zewnętrzne porządki i dekoracje, ale o przygotowanie serca na przyjście Jezusa w tajemnicy Jego Narodzenia. Dla wielu bowiem – w duchu postępującej infantylizacji – wiara została sprowadzona do rytuałów powtarzanych niemal mechanicznie i bezrefleksyjnie. „Użytkowość i użyteczność wyparły głębię oraz bogactwo dobra i mądrości, które wypływają z przekazu ewangelicznego” – zauważa polska badaczka dr hab. Marta Kowalczyk z Olsztyna.
Chrześcijanie nie oczekują magicznych świąt – o tych opowiada amerykański film romantyczny z 2017 roku w reżyserii Dona McBrearty'ego. Chrześcijanie oczekują świąt Narodzenia Pańskiego. Ktoś napisał: „Nie ma żadnej ‚magii świąt’. To są święta narodzenia Jezusa Chrystusa a nie magia. Magia niech się zajmują magicy a nie katolicy”. W czym zatem upatrywać owej magii? Jeden z proboszczów skomentował to dosadnie do swoich parafian: „Chcielibyście, żeby wasze żony rodziły dzieci w oborze? Czy na tym ma polegać magia?”. I „magiczny” czar w takim momencie pryska.
Wydaje się zatem – przypomina Marta Kowalska – że „dla każdej osoby ochrzczonej powinna być ważna wiedza pozwalająca rozróżnić praktyki chrześcijańskie od starych nawyków i przyzwyczajeń o charakterze życzeniowym, wróżebnym i magicznym”. I jednocześnie powinna zachować świadomość, że „celebrując świąteczne zwyczaje, chcąc nie chcąc, kultywujemy pamięć przodków, którzy odcisnęli swoje znamię na każdej zawieszonej na choince bombce…”.
Z perspektywy bliskości świat Narodzenia Pańskiego warto wsłuchać się w propozycje ks. Józefa Tischnera, który przypomniał w książce pt. Ksiądz na manowcach, iż „chrześcijańska reforma ‚sacrum’ polega na głębokim zakorzenieniu go w doświadczeniu dobra, które już jest w człowieku. Prawdziwym ‚sacrum’ chrześcijaństwa jest człowiek – dziecko Boga” (Kraków 1999, s. 188). A Bóg jest nie tylko dawcą wszelkiego dobra, ale również zachęca nas, by być dobrym.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.
Legendarny dowódca II Korpusu Polskiego został pochowany wśród swoich żołnierzy.
Zwolennicy przypisywali mu wyłącznie zalety. Przeciwnicy zarzucali zaś zdławienie demokracji.