Imię ks. Franciszka Blachnickiego otrzymało w poniedziałek, 12 października 2009, Gimnazjum nr 8 w Jastrzębiu Zdroju. O wyborze właśnie tego patrona zdecydowali w głosowaniu uczniowie szkoły.
Zdaniem dyrektor szkoły Bernadety Figury, młodzież wybrała ks. Blachnickiego dlatego, że był człowiekiem, który bardzo kochał młodzież i był wspaniałym wychowawcą. Jego wychowanie polegało bardziej na wspólnym spędzaniu czasu, niż na wydawaniu nakazów i zakazów. Uczył poprzez przykład własnego życia i pociągał młodzież własną osobowością i autorytetem. Ja osobiście podziwiam również to, iż był bardzo odważnym człowiekiem, nie bał się podejmować trudnych wyzwań i zawsze umiał je realizować.
„Życzę wam, abyście świętością takich postaci pogłębili i bardziej uczłowieczyli wasze życie” - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń w czasie Mszy św. w jastrzębskim kościele Miłosierdzia Bożego, w czasie której poświęcił nowy sztandar szkoły z wizerunkiem patrona. Przypomniał, że ks. Franciszek Blachnicki był człowiekiem odważnym, a swoje życie oddał całkowicie Bogu i innym ludziom. „To był człowiek, który cierpiał dla sprawy Bożej” - zaznaczył abp Zimoń.
Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki urodził się w 1921 r. w Rybniku. Oczekując na wykonanie wyroku za działalność konspiracyjną przeciw Rzeszy Niemieckiej w celi śmierci 17 czerwca 1942 roku przeżył nieoczekiwane nawrócenie. Po wojnie został kapłanem. Stworzył własną koncepcję służby liturgicznej i Ruch Światło-Życie. Zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 r. 9 grudnia 1995 rozpoczął się proces jego beatyfikacyjny.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.