Amerykańskie agencje wywiadowcze rozważają zmianę oceny zagrożenia stwarzanego przez irański program nuklearny i rewizję kontrowersyjnego raportu wywiadu sprzed dwóch lat, który twierdził, że Teheran w 2003 roku wstrzymał budowę bomby atomowej - pisze w piątek "Wall Street Journal".
Raport kwestionował wcześniejsze ustalenia, według których Iran kontynuuje program zmierzający do budowy broni atomowej. Jego autorzy twierdzili z "wysoką dozą pewności", że Iran w 2003 roku wstrzymał program broni atomowej, a "z umiarkowaną pewnością", że nie wznowił go do połowy 2007 roku.
Możliwa zmiana stanowiska jest spowodowana narastającą na Kapitolu i wśród sojuszników USA presją na administrację Baracka Obamy, by zweryfikować ocenę z 2007 roku po serii niedawnych doniesień na temat programu nuklearnego Teheranu - uważa dziennik.
W ostatnich miesiącach wywiady Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii kwestionowały ustalenia Narodowej Oceny Wywiadowczej (NIE) z 2007 roku. Weryfikacja tego opracowania jest poważnym przedsięwzięciem, ponieważ jest to najobszerniejszy z raportów amerykańskich wywiadów i odzwierciedla wspólną ocenę wszystkich 16 organów wywiadowczych USA - zwraca uwagę "WSJ".
Dziennik przytacza wypowiedź wysokiego rangą przedstawiciela wywiadu, który powiedział, że wywiadowcy dotąd "nie są gotowi" uznać raportu za nieobowiązujący. Podkreślił jednocześnie, że zawarta w nim ocena dotyczy lat 2003-2007. W opinii gazety, jej rozmówca zasugerował, że pozostawia to możliwość zmiany oceny okresu od grudnia 2007 roku, gdy raport ukończono.
Agencje szpiegowskie "mają teraz o wiele więcej informacji niż wtedy, gdy po raz ostatni opracowywaliśmy" ocenę wywiadowczą - podkreślił.
Publikacja raportu z 2007 roku wywołała "polityczny ból głowy" prezydenta George'a W. Busha, gdy Republikanie i rządy niektórych zaprzyjaźnionych krajów, jak Izrael, skrytykowały konkluzję, że Iran wycofał się z nuklearnych ambicji - pisze "Wall Street Journal".
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.