Włochy: Nie dla nauki o Koranie w szkole

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, kard. Angelo Bagnasco sprzeciwił się projektowi umieszczenia w programach szkolnych jednej godziny poświęconej religii muzułmańskiej.

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" kardynał powiedział, że nauka religii katolickiej w szkołach jest "uzasadniona" przez fakt, iż religia ta stanowi integralną część kultury i historii Włoch". - Nie sądzę natomiast, aby te rozsądne i uznane motywy występowały w przypadku religii muzułmańskiej - dodał Bagnasco. W ten sposób włoski hierarcha katolicki włączył się do dyskusji nad propozycją wysunięta przed kilku dniami przez wiceministra rozwoju gospodarczego Adolfo Urso w sprawie ewentualnego wprowadzenia do włoskich szkół jednej lekcji tygodniowo poświęconej Koranowi.

Wiceminister Urso, wysuwając swą propozycję, argumentował, że lepiej, aby dzieci muzułmańskie we Włoszech uczyły się o Koranie w szkole, do której uczęszczają, niż gdyby miały uczyć się w "integrystycznych szkołach islamskich"

Episkopat włoski jest podzielony w tej kwestii. Kardynał Renato Raffaele Martino, przewodniczący Papieskiej Rady Iustitia et Pax oświadczył: "W dążeniu do usunięcia radykalizmów wszelkiego typu warto rozważyć pożytek, jaki będzie płynął z wprowadzenia do szkół nauki o Koranie". Tę wypowiedź zamieścił m.in. opozycyjny, centrolewicowy dziennik "La Repubblica".

W sprawie propozycji wiceministra Urso podzielony jest nie tylko episkopat. Również koalicja rządząca, której przewodzi partia premiera Silvio Berlusconiego Lud Wolności, jest w tej sprawie niejednomyślna. Rywalizujący o jej przywództwo z Berlusconim przewodniczący włoskiej Izby Deputowanych Gianfranco Fini poparł propozycję wprowadzenia jednej godziny nauki o islamie do włoskich szkół. Odpowiedź rzecznika ksenofobicznej Ligi Północnej, głównej sojuszniczki Ludu Wolności w parlamencie, Roberto Coty brzmiała: "Społeczeństwo wieloetniczne za każdą cenę - oto obsesyjny cel lewicy. Jedna godzina lekcji Koranu tygodniowo za każdą cenę, to absurd".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
22°C Sobota
noc
19°C Sobota
rano
26°C Sobota
dzień
27°C Sobota
wieczór
wiecej »