Abp Stanisław Gądecki przywitał dziś w Warszawie delegację członków Rady Przewodniczących Wspólnot Religijnych z Izraela. Przewodniczący Episkopatu podkreśli, że wita "Gości, którzy są misjonarzami pokoju, czyli tych, dla których dążenie do pokoju jest misją życiową". Podziękował im za obecność w Polsce.
W imieniu Konferencji Episkopatu Polski zapewnił o duchowej łączności. Nawiązując do listu Episkopatu z okazji 50. rocznicy „Nostra aetate”, powiedział, że istnieje „konieczność dialogu międzyreligijnego na rzecz jedności rodzaju ludzkiego, pokoju i współpracy między narodami”.
Dodał, że "potrzeba pokoju zawsze rodzi się z miłości, ponieważ „Bóg jest miłością”. Cytując kard. Stefana Wyszyńskiego powiedział, że "naszym zadaniem życiowym powinno być, abyśmy wszyscy społecznie, wzajemnie się miłowali”. Następnie podkreślił wagę dla budowania pokoju soborowej deklaracji "Nostra aetate” o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich oraz spotkań międzyreligijnych w Asyżu.
Wyjaśnił, że po latach przeróżnych trudów i zmagań, zainicjowanych w trosce o pokój, dostrzegamy, że "nie wystarczy tylko o nim mówić, ale współcześnie rozumiany pokój wymaga od nas postawy działania" .
30-osobowa delegacja przywódców religijnych i przedstawicieli różnych wyznań z Izraela przyleciała w niedzielę rano do Warszawy. Podczas czterodniowego pobytu, oprócz stolicy, odwiedzą, także Kraków oraz Auschwitz. W skład delegacji wchodzą m.in. greckoprawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III, administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa, ormiańsko-apostolski patriarcha Nourhan Manougian, anglikański arcybiskup Jerozolimy Suheil Dawani, naczelny rabin Kiriyat Malakhi Moshe Pinto, naczelny rabin Dimony Yitzhak Elefant, rabin David Rosen, druzyjski szejk Mowafaq Tarif, oraz dwaj sunniccy imamowie z Galilei. Abp Pierbattista Pizzaballa jeszcze nie doleciał do Polski, weźmie on udział w ostatnim fragmencie wizyty w Auschwitz.
Podczas czterodniowej wizyty, goście z Izraela odwiedzają Warszawę, Kraków oraz Auschwitz.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.