Dzięki postawie prezydenta i premier udało się wynegocjować porozumienie klimatyczne ONZ, które zabezpiecza naszą niezależność energetyczną - podkreślił we wtorek minister środowiska Jan Szyszko w trakcie konferencji podsumowującej rok rządu PiS.
"Zasoby przyrodnicze mają stymulować rozwój gospodarczy i to jest priorytet tego rządu. Polska to unikat, posiadamy to, czego nie posiada jednocząca się Europa - ogromne zasoby tradycyjnych źródeł energii, jak węgiel kamienny, brunatny, zasoby gazu łupkowego, przebogate zasoby geotermalne. Jesteśmy krajem, który może rozwijać się na bazie własnych zasobów energetycznych, a równocześnie dyktować pewne warunki" - mówił szef resortu środowiska.
Według ministra przyjęty przez poprzedni rząd pakiet klimatyczno-energetyczny UE spowodował, że "Polska zaczęła być uzależniana od obcych technologii; polskie zasoby energetyczne, chociażby w formie węgla kamiennego, zaczęły być eliminowane".
Szyszko podkreślił, że program PiS zakładał renegocjację pakietu klimatyczno-energetycznego i "tak się stało". "Dzięki twardej postawie prezydenta, premier udało się wynegocjować w Paryżu nowe porozumienie (porozumienie klimatyczne ONZ - PAP), które otwiera nową politykę klimatyczną - patrz energetyczną - na przyszły okres (...). Zabezpieczyliśmy swoją niezależność w zakresie możliwości prowadzenia polityki klimatycznej na bazie własnych zasobów energetycznych i również własnych technologii. To wykorzystamy poprzez neutralność klimatyczną" - mówił minister.
Wyjaśnił, że porozumienie klimatyczne ONZ pozwoli na ograniczenie w Polsce emisji dwutlenku węgla poprzez wykorzystanie nowych technologii, przy uwzględnieniu roli lasów w pochłanianiu CO2.
Minister przypomniał też, że rząd pozwolił na pierwokup lasów prywatnych przez Lasy Państwowe. "Zebraliśmy 3 mln podpisów, żeby chronić polskie lasy i ziemię. Wywiązaliśmy się z tego zadania" - podkreślił.
1 maja br. minął 12-letni okres ochronny na zakup ziemi rolnej i gruntów leśnych przez cudzoziemców przewidziany przez traktat akcesyjny. W Polsce - jak przypomniał minister - w rękach właścicieli prywatnych jest ponad 2 mln ha lasów.
Według ministra "bioróżnorodność nie może być barierą w rozwoju gospodarczym". "Polska jest liderem w zakresie kształtowania bioróżnorodności za pomocą działalności gospodarczej i użytkowania" - zaznaczył.
Szyszko zapewnił, że Polska jest też gotowa pomóc tym państwom UE, które przez "nierozumną gospodarkę" zniszczyły swoje cenne zasoby przyrodnicze.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.