Polacy znaleźli się w pierwszej szóstce krajów, których mieszkańcy są zainteresowani leczeniem za granicą. Wysoka jest też liczba wyjazdów: 4,8 tys. chorych z Polski kurowało się za granicą i chciało zwrotu kosztów od NFZ - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
"Nikt w Unii nie wysłał tylu pytań dotyczących możliwości wyjazdu za zdrowiem za granicę, co Polacy. Do NFZ trafiło łącznie 32 tys. podań, podczas gdy średnie zainteresowanie w reszcie państw UE objętych dyrektywą transgraniczną liczone było w setkach, a nie tysiącach" - czytamy w artykule.
Budżet przeznaczony na refundowanie kosztów zagranicznego leczenia należy do najwyższych. "Polscy pacjenci wykorzystali w 2015 r. ok. 9 mln zł (2 mln euro). Dla porównania Hiszpanie wydali w 2015 r. na ten cel niecałe 4 tys. euro, Czesi 42 tys. euro, a Duńczycy 1,2 mln euro" - zauważa dziennik.
Koszty są refundowane w związku z obowiązywaniem od 2 lat dyrektywy unijnej, w myśl której chory może pojechać na leczenie w dowolne miejsce w UE, a ubezpieczyciel płaci za nie tyle, ile wydałby na leczenie u siebie.
Zainteresowanie Polaków leczeniem poza granicami kraju wynika z "mizerii opieki zdrowotnej w Polsce" - twierdzi prawniczka Natalia Łojko. "Gdy nie było pieniędzy, pacjent musiał czekać na NFZ. W ramach dyrektywy może otrzymać pomoc od razu" - przypomina "DGP".
Ale wynika to również z dobrej infrastruktury konsultacyjnej w Polsce dla zainteresowanych wyjazdem - co spotkało się z uznaniem Komisji Europejskiej. Zostało to odnotowane w raporcie podsumowującym 2 lata obowiązywania dyrektywy transgranicznej.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.