Remont został zakończony. W Bytomiu otwarto Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu. W piątek nową część szpitala będzie można zwiedzać.
– Patrząc na zrealizowaną inwestycję oraz na to, jak ten budynek wyglądał, zanim podjęliśmy się tego zadania, można powiedzieć, że wszystko w naszym życiu jest możliwe A jeżeli nie jest możliwe, to wystarczy poświęcić temu trochę więcej czasu i my tak właśnie zrobiliśmy – mówiła Kornelia Cieśla, dyrektor naczelny Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu, do którego należy nowe centrum. Powstało ono na bazie Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków. – Naszym celem było stworzenie pacjentkom i ich rodzinom takich warunków, aby nastrój towarzyszący często żmudnemu, stresującemu pobytowi w szpitalu był przepełniony atmosferą radości, spokoju i zaufania – podkreśliła K. Cieśla.
Centrum powstało w miejscu starego Bloku 5A i zostało skomunikowane łącznikiem z Blokami 5 i 6. Do dyspozycji pacjentek zostanie przekazanych 12 sal dwuosobowych i sala jednoosobowa z wydzielonymi łazienkami. Pokoje mają specjalne stanowisko do pielęgnacji noworodka i nowoczesne łóżeczko na kółkach, aby dziecko mogło przebywać z mamą. Porodówka została wyposażona w fotele z masażem łagodzącym ból porodowy. Ponadto wszystkie sale porodowe i poporodowe mają odrębny trakt dla osób towarzyszących. Również blok operacyjny na najwyższej kondygnacji został nowocześnie wyposażony.
Klaudia Cwołek /Foto Gość
Prof. Anita Olejek i prof. Marian Zembala w jednej z sal operacyjnych
Modernizacja szpitala była prowadzona tak, żeby uwzględniała komfort pacjentek. Wystrój wnętrz został zaprojektowany w ciepłych tonacjach, kojarzących się z harmonią i bezpieczeństwem.
Prezentację dotychczasowych dokonań kliniki przedstawiła prof. dr hab. n.med. Anita Olejek, kierownik centrum. Jest to ośrodek III stopnia referencyjności w województwie śląskim, który przyjmuje pacjentki o najwyższym stopniu patologii ciąży. – Nasze działania mają zachęcić kobiety do poddawania się terapii, do tego, żeby dzieci leczyć, a nie do tego, żeby ciążę zakończyć wcześniej z powodu obawy przed tym, co będzie z dzieckiem po jego urodzeniu – podkreśliła.
– Dobro człowieka najwyższym prawem. Dlatego cieszę się i gratuluję całemu zespołowi, bo ilu ludzi o wrażliwych sercach i sumieniach tutaj włożyło swój wysiłek i swoje dobro! – powiedział bp Gerard Kusz, który poświęcił centrum.
W piątek 25 listopada odbędzie się tzw. dzień otwarty nowego centrum. Od 10.00 do 12.00 przyszli rodzice i wszyscy zainteresowani nową placówką mogą zwiedzić jej pomieszczenia, sprawdzić warunki lokalowe i sanitarne oraz dowiedzieć się o wielu zastosowanych nowinkach technologicznych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.