Opuść wygodną kanapę

Od kilkunastu lat Wyższe Seminarium Duchowne w okresie Świąt Bożego Narodzenia organizuje rekolekcje dla pytających o wiarę i drogę życiową. W tym roku będą przebiegać pod hasłem: "Are You Ready?" (Jesteś gotów?).

W rekolekcjach mogą wziąć udział młodzi mężczyźni ze szkół ponadgimnazjalnych, studiujący i pracujący.

- Są one skierowane do tych, którzy zadają sobie pytania dotyczące wiary i swojej osobistej drogi życiowej. Nie jest to typowa powołaniówka. Chcemy dać im dobrą podbudowę pod przeżywanie swojego chrześcijaństwa. Jeśli ją otrzymają, to rozpoznanie powołania jest o wiele łatwiejsze, bo głos Pana Boga można lepiej usłyszeć - mówi ks. Paweł Gogacz, prefekt w WSD.

Hasłem i tematem rekolekcji są słowa "Are you ready?", którymi papież Franciszek zachęcał młodych do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

- Chcemy wykorzystać ten obrazowy język papieża. Stąd to hasło. Jeśli jesteś gotowy opuścić wygodną kanapę, założyć dobre buty do wędrówek i nie rzucać zbyt wcześnie ręcznika przed zakończeniem walki - to koniecznie przyjedź do nas - zachęca do udziału w rekolekcjach ks. Paweł.

Wiele osób w tych rekolekcjach uczestniczy kilka razy.

Michał Kopciński z radomskiej parafii pw. św. Stefana, alumn III roku, przed wstąpieniem do seminarium na rekolekcjach był 3 razy.

- Po raz pierwszy za namową proboszcza ks. Andrzeja Jędrzejewskiego, który widząc moje zaangażowanie w parafii, zaproponował mi je. W ostatniej klasie gimnazjum głębiej zastanawiałem się nad sobą. Podczas kolejnych rekolekcji decyzja o wstąpieniu do seminarium we mnie dojrzewała. Teraz angażuję się w ich prowadzenie. Jest to poniekąd spłacanie długu za to, że te rekolekcje mi pomogły - mówi.

Michał zachęca do przyjazdu do seminarium, ponieważ by głęboko przeżyć rekolekcje, potrzebna jest zmiana miejsca, wyizolowanie się ze środowiska życia. - U nas można podejść do księży i kleryków, i zapytać o wszystko bez ogródek - mówi.

Uczestnicy biorą udział w porannych modlitwach, Mszach św. Są też spotkania w małych grupach i gra w piłkę nożną. Rekolekcje rozpoczynają się od gry terenowej, żeby można było zapoznać się z seminarium.

- Chcemy, by osoby, które do nas przyjeżdżają, doświadczyły też kleryckiego życia. Bardzo ważnym momentem jest adoracja Najświętszego Sakramentu. Wielu uczestników o tym wspomina. Niemal godzinę są sam na sam z Panem Bogiem w całkowitej ciszy. Wtedy słyszą w swoim sercu głos Pana Boga - mówi Mateusz Dusiński z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Radomiu, alumn III roku.

Uczestnicy często pytają kleryków, jak u nich zrodziło się powołanie.

- Zapraszamy wszystkich mężczyzn ze szkół ponagimnazjalnych, studiujących i pracujących. I tych, którzy może kiedyś usłyszeli głos powołania, i zastanawiają się, czy to jest ich droga życiowa, i tych, którzy pragną rozeznać, czy ich drogą jest małżeństwo i rodzina - zachęca do udziału Mateusz.

Rekolekcje rozpoczną się 27 grudnia. Przyjazd do godz. 15. Zakończą się 30 grudnia wspólnym obiadem ok. godz. 14. Koszt uczestnictwa to 60 zł. Swój udział można zgłaszać do 22 grudnia pod numerami telefonów: (048) 33 091 19 i (048) 33 09 101.

Krótki film promujący rekolekcje można obejrzeć na www.seminarium.radom.pl.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
14°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
14°C Piątek
noc
wiecej »