Reklama

Noce Świętych i modlitwa na cmentarzach

Uroczystość Wszystkich Świętych kojarzona głównie z odwiedzaniem cmentarzy doczekała się dzięki młodzieży nowych form kościelnych obchodów. Już w sobotni wieczór 31 października odbędą się modlitewne „Noce Świętych” a 1 listopada Litania Miast. Tego dnia, zgodnie z tradycją, biskupi i księża odwiedzą cmentarze, gdzie wraz z wiernymi będą modlić się za zmarłych. Na wielu nekropoliach odbędą się kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. W katedrach i klasztorach zostaną otwarte krypty, na co dzień niedostępne dla odwiedzających.

Reklama

Noce Świętych

Kościół katolicki 1 listopada uroczyście wspomina znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych. Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - wbrew spotykanym niekiedy opiniom - "Świętem Zmarłych" ale przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości. Dlatego już w sobotni wieczór 31 października w wieku miastach Polski z inicjatywy młodzieży odbędą się modlitewne nabożeństwa pod nazwą „Noc Świętych”.

W Gnieźnie takie spotkanie odbędzie się już po raz piąty i z powodu rosnącego zainteresowania zostało przeniesione z fary do znacznie większego kościoła garnizonowego. Tym razem głównymi bohaterami spotkania będą: patron kapłanów św. Jan Maria Vianney oraz związany z archidiecezją gnieźnieńską bł. bp Michał Kozal.

Po krótkiej adoracji Najświętszego Sakramentu sprawowane będą Nieszpory z kazaniem o bł. bp. Michale Kozalu, a później przy wtórze śpiewów wyruszy procesja na gnieźnieński Rynek. Tam uczestnicy „Nocy Świętych” wysłuchają fragmentu Apokalipsy, zapalą paschalny ogień i odmówią krótką modlitwę w intencji miasta. Z Rynku procesja przy blasku świec i pochodni oraz ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych ruszy w kierunku katedry, gdzie z uczestnikami „Nocy Świętych” spotka się abp Henryk Muszyński. „W katedrze odśpiewamy Te Deum i będziemy się modlić o rychłą kanonizację bł. bp. Michała Kozala. Przy wyjściu każdy z uczestników otrzyma papierową różę z dołączonym do niej imieniem jakiegoś świętego. Będzie to jego patron na kolejny rok – zapowiada koordynator spotkania ks. Piotr Szymkowiak

Gnieźnieńskim spotkaniem zainspirowali się duszpasterze młodzieży z Kielc, gdzie w tym roku po raz pierwszy odbędzie się „Noc Świętych”. Zaplanowano czuwanie modlitewne przy relikwiach świętych i błogosławionych, nieszpory oraz procesję na Plac Jana Pawła II. Spotkanie zakończy apel świętych i odśpiewanie Te Deum.

W Bielsku-Białej już po raz trzeci ulicami miasta przejdzie „Korowód Świętych". Młodzi ludzie – niektórzy przebrani za postaci świętych i błogosławionych – uczestniczyć będą w wieczornej procesji do bielskiej katedry, gdzie zostanie odprawiona Eucharystia. Nabożeństwo ku czci świętych rozpocznie się w kościele pw. św. Trójcy prezentacją relikwii i modlitwą różańcową. „Korowód Świętych” organizuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Wieczorem 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych w szesnastu miastach Polski odbędzie się zainicjowana w Gdańsku „Litania Miast”. Każde z miast, przedstawi „ludzi wielkiego ducha” - konkretną osobę związaną z danym regionem, która w swoim życiu kierowała się odwagą, zaangażowaniem i bohaterstwem. Finałem spotkania modlitewnego będzie „papieskie światło nadziei”, które sprzed Domu Arcybiskupów Krakowskich przekaże (o godz. 20.20) kard. Stanisław Dziwisz. W tym momencie we wszystkich miastach uczestniczących w Litanii Miast zostaną zapalone harcerskie pochodnie. Następnie ulicami tych miast przejdą Procesje Światła do miejsc pamięci, gdzie zostaną złożone świece. Towarzyszyć temu będzie śpiew Litanii do Wszystkich Świętych.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Czwartek
wieczór
6°C Piątek
noc
4°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama