Reklama

Polacy odwiedzają groby wybitnych rodaków

W dniu Wszystkich Świętych francuska Polonia odwiedza groby znanych Polaków spoczywających na paryskich cmentarzach. Jak co roku, dziesiątki kwiatów i zniczy ozdabiają grób Fryderyka Chopina i grób, w którym pochowany był Juliusz Słowacki.

Reklama

Liczne groby wybitnych polskich emigrantów znaleźć można na kilku cmentarzach w stolicy Francji i jej okolicach. W tym roku przedstawiciele konsulatu RP w Paryżu złożyli kwiaty na polskich mogiłach na paryskich nekropoliach Pere Lachaise, Montmartre i Montparnasse, a także w podparyskim Montmorency. Hołd oddano także założycielom paryskiej "Kultury": Jerzemu Giedroyciowi, Józefowi Czapskiego i Zofii Hertz na cmentarzu w podparyskim Le Mesnil-le-Roi, w sąsiedztwie Maison-Laffitte.

Grób Chopina jest tradycyjnie jednym z najbardziej obleganych i ukwieconych grobów na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise. Przez cały rok melomani z całego świata pokrywają płytę nagrobną stosem wiązanek i pojedynczych kwiatów. Jak powiedział PAP Michał Kwiatkowski, który zajmuje się od wielu lat społecznie dekoracją i sprzątaniem grobu Chopina, utrzymanie w dobrym stanie grobu kompozytora jest ogromną pracą, czasem przekraczającą możliwości jednego człowieka.

Na Pere Lachaise pochowani zostali inni znani Polacy, w tym dowódcy Komuny Paryskiej - Walery Wróblewski i Jarosław Dąbrowski, pisarka Klementyna Hoffmanowa czy, spoczywająca przy mężu, żona Honoriusza Balzaka, Ewelina Hańska.

Świeże kwiaty i znicze ozdabiają we Wszystkich Świętych grób Juliusza Słowackiego na położonym w północnej części Paryża cmentarzu Montmartre (grób jest pusty - szczątki poety w roku 1927 przeniesiono na Wawel). Przy znajdującej się na tej samej nekropolii Alei Polaków, w pobliżu obleganego zawsze grobu piosenkarki francuskiej Dalidy, spoczywa wielu polskich emigrantów po powstaniu listopadowym, w tym działaczy "Towarzystwa Demokratycznego Polskiego". Ich groby indywidualne i zbiorowe zostały niedawno odnowione z inicjatywy Fundacji Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Mniej znane groby bojowników powstania 1830-1831 roku i poświęcona im tablica znajdują się na położonym na południu stolicy Francji cmentarzu Montparnasse. Jak powiedziała PAP paryski konsul ds. Polonii Monika Białecka, wkrótce rozpocznie się tam konserwacja dwóch grobów polskich emigrantów po powstaniu listopadowym ze środków konsulatu i Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji.

Polską nekropolią nazywany jest cmentarz w podparyskim Montmorency kilkanaście kilometrów na północ od Paryża. Pochowano tam od XIX wieku setki Polaków, w tym Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida (prochy obu poetów przeniesiono potem na Wawel), pisarza Juliana Ursyna Niemcewicza, generała Karola Kniaziewicza, malarzy Olgę Boznańską i Tadeusza Makowskiego. Znajdują się tam także tablice upamiętniające udział polskich żołnierzy w walkach II wojny światowej oraz ofiary stanu wojennego.

Jak poinformowała konsul Białecka, trwają starania polskich władz o przeniesienie na cmentarz w Montmorency prochów Józefa Pankiewicza (1866-1940), wybitnego polskiego malarza tworzącego przez lata we Francji. Spoczywał on do tej pory w podparyskim Bagneux, jednak niedawno wygasła koncesja na użytkowanie działki na tamtejszym cmentarzu. Wobec tego instytucje polonijne zaproponowały, by szczątki artysty przenieść na polską nekropolię pod Paryżem. Towarzystwo Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji wykupiło już miejsce na grób Pankiewicza w Montmorency. Obecnie trwają procedury formalne związane z ekshumacją i przewiezieniem prochów malarza.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
rano
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
wiecej »

Reklama