Reklama

Epidemia pod kontrolą?

Wszystkim krajom NATO i państwom-partnerom Sojuszu przekazane zostało pismo ukraińskiego ministerstwa zdrowia w sprawie konieczności otrzymania przez Ukrainę niezwłocznej pomocy w walce z epidemią grypy - podał we wtorek portal Korrespondent.net.

Reklama

Misja Ukrainy przy NATO wystosowała list do Euroatlantyckiego Centrum Koordynacji Reagowania w Sytuacjach Kryzysowych, które potwierdziło przekazanie go krajom członkowskim i partnerom sojuszu.

Korrespondent.net nie informuje o treści listu. W niedzielę list z apelem o pomoc skierował do sekretarza generalnego NATO prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, dołączając do niego listę niezbędnych preparatów medycznych i sprzętu.

Według ostatnich danych, na Ukrainie zarejestrowano 225 tys. chorych na grypę lub ostre infekcje dróg oddechowych, z czego 15 tys. hospitalizowano. Zarejestrowano oficjalnie 22 przypadki grypy A/H1N1. Z powodu ostrych infekcji dróg oddechowych lub grypy zmarło 67 osób.

Tymczasem premier Ukrainy Julia Tymoszenko zaapelowała w poniedziałek, by nie mylić epidemii grypy w kraju z przypadkami grypy A/H1N1 - podał portal Korrespondent.net. Oceniła też, że sytuacja nie wymyka się spod kontroli.

"Mamy epidemię zwykłej grypy, której towarzyszy niewielka liczba potwierdzonych laboratoryjnie przypadków grypy kalifornijskiej" - oznajmiła Tymoszenko na spotkaniu z producentami sprzętu i preparatów medycznych.

"Sytuacja absolutnie nie wymyka się spod kontroli" - cytuje Korrespondent.net inną wypowiedź pani premier w sprawie epidemii grypy. Tymoszenko oznajmiła, że obecnie w porównaniu z latami wcześniejszymi wszystkie wskaźniki epidemiologiczne są niższe - dotyczy to zarówno liczby zachorowań, jak i umieralności.

Zapewniła też, że rząd od wiosny zaczął przygotowywać się do przeciwdziałania chorobie.

Z kolei o nowej fali zachorowań na grypę A/H1N1 w Niemczech poinformował w poniedziałek tamtejszy Instytut im. Roberta Kocha, zajmujący się chorobami zakaźnymi.

Według najnowszych danych liczba zachorowań wzrosła z 1860 do 3 tys. tygodniowo - powiedział szef Instytutu Joerg Hacker. Dotychczas w Niemczech na nową grypę (zwaną też świńską grypą) zmarło sześć osób, a zachorowało ok. 30 tysięcy.

"Rozpoczęła się fala (zachorowań na A/H1N1), której oczekiwaliśmy na jesieni" - powiedział Hacker. Dodał, że "nie można wykluczyć wzrostu liczby przypadków śmiertelnych" i że większość chorujących obecnie zaraziła się w Niemczech, podczas gdy latem ludzie zarażali się wirusem podczas podróży zagranicznych.

W Niemczech rozpoczął się właśnie program masowych szczepień przeciw nowej grypie. Podobne programy realizuje się w USA, W. Brytanii, Kanadzie i Chinach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama