Park Ciemnego Nieba

Park Ciemnego Nieba, którego celem ma być rozwój astroturystyki i zwrócenie uwagi na problem tzw. zanieczyszczenia światłem, został w środę otwarty na czesko-polskim pograniczu w Górach Izerskich.

Park obejmuje swym zasięgiem graniczną część doliny Izery oraz dolinę Jizerki. Zajmuje ok. 74 km kw. powierzchni, z czego 39 km kw. leży po polskiej, a 35 km kw. po czeskiej stronie Gór Izerskich.

Izerski Park Ciemnego Nieba (IPCN) powstał w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 i - jak podkreślają pomysłodawcy - jest przedsięwzięciem pionierskim w skali Europy. Umowę o jego powołaniu zawarły: Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytut Astronomiczny Akademii Nauk Republiki Czeskiej, Nadleśnictwo Świeradów Zdrój, Nadleśnictwo Szklarska Poręba, Obszar Krajobrazu Chronionego Jizerske Hory oraz Dyrekcja Regionalna Lasów Republiki Czeskiej w Libercu.

Powstanie Parku ma na celu zwrócenie uwagi na dobrze zachowane w tym obszarze środowisko naturalne. Inicjatorzy chcą również rozpropagować ideę ochrony nocnego środowiska naturalnego przed tzw. zanieczyszczeniem światłem.

"Obszar Gór Izerskich to nie tylko wielkie bezkresne przestrzenie, tajemnicza historia, przepiękne krajobrazy i unikatowy świat przyrody w tej szerokości geograficznej, ale także wspaniałe nocne niebo ozdobione wstęgą Drogi Mlecznej. Taki widok jest niedostępny dla ponad 50 proc. mieszkańców Unii Europejskiej dotkniętych problemem zanieczyszczenia światłem" - piszą w materiałach przesłanych PAP pomysłodawcy parku.

Tzw. zanieczyszczenie światłem powstaje przede wszystkim w wyniku wadliwego zaprojektowania zewnętrznych instalacji oświetleniowych. Część światła emitowanego przez te instalacje wydostaje się poza obszar, który powinien być oświetlony i rozprasza się w atmosferze. To zaś powoduje wzrost jasności nocnego nieba.

W obszarach najbardziej zurbanizowanych jasność nocnego nieba jest tak duża, że widoczne są tylko najjaśniejsze gwiazdy. Z badań przeprowadzonych przez Light Pollution Science and Technology Institute wynika m.in., że około 50 proc. mieszkańców Unii Europejskiej żyje na obszarach, w których niebo nigdy nie jest ciemniejsze niż podczas pełni Księżyca.

Według pomysłodawców parku, tzw. zanieczyszczenie światłem może wpływać pośrednio na szkody w ekosystemie, być przyczyną wypadków drogowych, negatywnie odbijać się na zdrowiu osób z chorobami wzroku oraz źle wpływać na samopoczucie.

Przy głównych droga dojazdowych do parku staną tablice informacyjne. Informacje o działalności parku będą również dostępne w punktach informacji turystycznej w okolicznych miasteczkach oraz na portalach internetowych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
20°C Wtorek
wieczór
16°C Środa
noc
12°C Środa
rano
19°C Środa
dzień
wiecej »