Prezydent Duda odznaczył Szewacha Weissa Orderem Orła Białego

Prezydent Andrzej Duda odznaczył we wtorek w Jerozolimie Orderem Orła Białego byłego ambasadora Izraela w Polsce i byłego przewodniczącego Knesetu Szewacha Weissa. Zwracając się do niego prezydent powiedział: Jest pan profesor synem narodu żydowskiego i polskiej ziemi.

Szewach Weiss został odznaczony "w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz pogłębiania przyjaznych oraz wszechstronnych relacji pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Państwem Izrael".

"To, że jesteśmy tu w Jerozolimie, że pan prezydent zdecydował nadać mi to bardzo ważne odznaczenie właśnie tutaj, to jest bardzo wzruszające i symboliczne" - oświadczył Weiss podczas uroczystości wręczenia mu Orderu przez prezydenta Dudę.

Podkreślił, że dla Żydów Izrael i Jerozolima to było to samo. "Modląc się na całym świecie, modlili się w kierunku tej naszej wiecznej stolicy, nawet w ostatnich sekundach życia, nawet w komorach gazowych, w cieniu śmierci, przy tych grobach, które zmuszeni zostali kopać dla samych siebie i swoich rodzin, modląc się do Boga, aby pomógł" - mówił Weiss.

Jak zaznaczył, przyznane mu odznaczenie należy się w rzeczywistości wszystkim ambasadorom Izraela w Polsce. "Ta nagroda jest dla tych, którzy dodali jakąś cegiełkę. To nie była zwyczajna sprawa. Na polskich ziemiach jednak jest taka plama krwi żydowskiej. Niemcy, faszyści, hitlerowcy tam stworzyli tę fabrykę śmierci, na polskich ziemiach" - powiedział Weiss.

«« | « | 1 | » | »»
 • max
  17.01.2017 18:12
  Stosunek Pana Weissa do Polaków jest jednym z bardziej wyważonych jednak i On oskarża Polaków o niemiecką zbrodnie w Jedwabnem. "Polacy cierpieli, myśmy cierpieli, ale Jedwabne ja bym powiedział, że to ofiary mordowały ofiary." A jak było naprawdę można przeczytać tutaj relację naocznego świadka: http://www.geocities.ws/jedwabne/niepozwoleoczerniac_jedwabnego.htm
 • mee...
  17.01.2017 18:30
  Ten, ktory domaga sie odszkodowan od Polakow...jednoczesnie, przyznajac, ze winni sa Niemcy, ale jak tlymaczy, sytuacja miala miejsce w Polsce, Polacy musza placic , to, Orlem Bialym, ktory go zadziobie...Duda uwiarygadnia zmije.
 • Gość
  17.01.2017 22:15
  Baranku nie mecz, tylko zrozum, że czym innym są zbrodnie hitlerowskie na Żydach, a zupełnie czym innym jest bezprawne zagrabienie mienia żydowskiego przez Polskę. Dlatego też, nie masz żadnych podstaw do obrażania Weissa.
 • Louie
  18.01.2017 09:43
  Chcę zauważyć (pomijając sprawę Jedwabnego), że Szewach Weiss podziela (dość powszechną w środowiskach żydowskich) dualną etykę wobec złych rzeczy dokonanych przez Polaków i tych dokonanych przez Żydów. Na Uniwersytecie Warszawskim prowadził (nie wiem, czy nadal prowadzi, bo już kilka lat minęło od kiedy skończyłem studia) regularnie przedmiot ogólnouniwersytecki (tzw. OGUN), podczas którego jeden ze studentów zadał pewne znaczące pytanie. Zapytał mianowicie, cz skoro Aleksander Kwaśniewski (będąc prezydentem) przeprosił w imieniu swoim i narodu polskiego za Jedwabne, to czy nie powinna tego samego zrobić premier Izreala, przepraszając za uczestnictwo Żydów w budowie komunistycznego aparatu terroru w PRLu (nie wiem czy o tym wspomniał, ale nie był to pierwszy raz, bo również Polrewkom i Galrewkom, efemerydy utworzone podczas wojny polsko-bolszewickie, składały się niemal wyłącznie z Żydów). Na co p. Weiss odpowiedział z oburzeniem, że absolutnie nie, że tego nie da się porównywać, bo Jedwabne jest odpowiedzialnością narodu polskiego, a to, o czym wspomina student, to "pojedyncze przypadki", które nie obciążają Żydów.

  Wnioski z tej wypowiedzi pozostawiam czytającym.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  17°C Czwartek
  noc
  14°C Czwartek
  rano
  wiecej »