"Przede wszystkim jesteście ludźmi, a dopiero potem więźniami".
Przede wszystkim jesteście ludźmi, a dopiero potem więźniami. Nie pozwólcie obić waszych serc pancerzem braku nadziei na lepszą przyszłość. Papież Franciszek pisze tak do osadzonych z włoskiego zakładu karnego „Due Palazzi” w Parmie. Odbył się tam kongres poświęcony sposobom odbywania kary, w tym szczególnie dożywociu.
W swym liście Franciszek podkreśla potrzebę nawrócenia kulturowego, które pozwoli nie poddać się myśleniu, że kara oznacza koniec życia i ślepy zaułek karzącej sprawiedliwości. „Trzeba nawrócenia, które otworzy nas na jednającą sprawiedliwość i konkretne perspektywy powrotu do normalnego życia” – pisze Franciszek. Podkreśla zarazem, że dożywocie nie tyle stanowi rozwiązanie problemów, co samo w sobie jest problemem do rozwiązania.
„Jeśli godność zostanie do końca uwięziona, nie ma już miejsca w społeczeństwie, by zacząć na nowo i uwierzyć w odnawiającą moc przebaczenia” – zaznacza Papież. Apeluje zarazem do więźniów, by nigdy nie tracili nadziei i pamiętali o tym, że być osobą ludzką ważniejsze jest dla nich od postrzegania siebie samych jako tylko i wyłącznie więźniów. Stąd, jak podkreśla, godność ludzka musi zawsze poprzedzać i oświecać wszelkie stosowane formy kary.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.