Powstała hybryda ludzko-zwierzęca

Naukowcy z Salk Institute poinformowali, że udało im się stworzyć pierwszą chimerę ludzko-zwierzęcą.

Jak donosi "National Geographic", naukowcy ogłosili w piątek, że udało im się stworzyć pierwszą hybrydę ludzko-zwierzęcą. Projekt ten udowodnił, że ludzkie komórki mogą zostać wprowadzone do organizmu zwierzęcego, przeżyć i urosnąć w organizmie zwierzęcego gospodarza, w tym przypadku świni. O swoim dokonaniu naukowcy z Salk Institute poinformowali w czasopiśmie "Cell". Liderem projektu jest Jun Wu.

Istnieją dwa sposoby, aby stworzyć chimerę. Pierwszym z nich jest wprowadzenie narządów jednego zwierzęcia do innego - jest to bardziej ryzykowna propozycja, ponieważ układ odpornościowy gospodarza może spowodować, że organ zostanie odrzucony. Inną metodą jest wprowadzenie komórek jednego zwierzęcia do drugiego na poziomie embrionalnym i pozwolenie im rosnąć razem w hybrydzie.

Juan Carlos Izpisua Belmonte, profesor w Gene Expression Laboratory Salk Institute, i jego współpracownicy (40 osób) potrzebowali czterech lat, by dowiedzieć się, jak zrobić chimerę ludzko-zwierzęcą. Najpierw zespół pracował na myszach i szczurach. Następnie próbowali stworzyć hybrydę szczura i świni. Nie udało się. Zdecydowali się na ludzi i świnie.

Zespół odkrył, że w celu wprowadzenia ludzkich komórek do świń bez zabijania ich, musieli to zrobić w odpowiednim czasie.

- Próbowaliśmy trzech różnych typów komórek ludzkich, głównie reprezentujących trzy różne okresy rozwoju - wyjaśnia Jun Wu, naukowiec Salk Institute. 

Metodą prób i błędów ustalili odpowiednie komórki ludzkie. Po wszczepieniu ich do zarodków świń, zarodki przeżyły. Następnie zostały one wszczepione dorosłym świniom, które nosiły zarodki przez okres od trzech do czterech tygodni, zanim zostały one usunięte i przeanalizowane.

- W sumie zespół stworzył 186 chimerycznych embrionów, które przeżyły - mówi Wu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • elle
  30.01.2017 20:54
  A skad oni biora ludzkie komorki do eksperymentu? I jak to mozliwe, ze ta chybryda ma przymiotnik ludzka, skoro Ci sami naukowcy twierdza, ze ludzki zarodek wlasnie ludzki nie jest?
 • krut00
  30.01.2017 22:41
  Czytam tu rożne komentarze i trudno oprzeć się wrażeniu że oto stajemy przed odwiecznym dylematem: Kto jest czlowiekiem? Padła tu nawet propozycja by każdy kto ma układ nerwowy człowieka był człowiekiem, a kto go niema to nie. W tym świetle będzie można wznowić i zdecydowanie wzmocnić proceder eugeniczny, który 77 lat temu kwalifikował wszystkich Polaków do likwidacji. Dopiero jakieś dwa lata później machina niemiecka przeorientowała się na Żydów. Stalin dokończył likwidacji co bardziej samodzielnych Polaków jeszcze w czasie wojny i przez pozostałe lata po jej zakończeniu. Wydawałoby się że każdy normalny Polak zdaje sobie z tego sprawę. Jakakolwiek próba wprowadzenia takiej definicji w celu różnicowania kto jest człowiekiem, a kto nie, musi fatalnie się skończyć. Urzędnik wydający taką dyspozycję będzie faktycznie dysponował władzą absolutną. Jest to nic innego jak tylko powrót niewolnictwa w nieco bardziej bezwzględnej formie - teraz nawet trudno będzie się wyzwolić...
 • Gość
  02.02.2017 08:11
  A ja zastanawiam się czytając komentarze po co niewierzący wchodzi na portal wierzących i gorąco dyskutuje z ich swiatopogladem - z widoczna pogardą a nie chęcią ich "nawrócenia"? Na forach innych religii też się udzielasz?
 • Tomasz
  02.09.2017 07:46
  No tak... Sztuczne lozysko, zarodek hybrydy z alliexpress i juz za kilka miesiecy bedziemy mieli wymarzonego gadajacego pupilka albo nie daj boze szczekajace dzieci
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  8°C Poniedziałek
  dzień
  8°C Poniedziałek
  wieczór
  6°C Wtorek
  noc
  6°C Wtorek
  rano
  wiecej »