Przed sezonem letnim 2011 roku ma się zakończyć przebudowa Opery Leśnej w Sopocie. Dzięki niej liczba miejsc siedzących w amfiteatrze, który w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia, zwiększy się o prawie 700 miejsc.
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Sopocie Magdalena Jachim, przetarg na wykonawcę modernizacji Opery Leśnej wygrało konsorcjum Alstal z siedzibą główną w Inowrocławiu. Umowa między gminą a firmą ma być podpisana w najbliższym czasie, by prace w obiekcie zakończyły się przed sezonem letnim w 2011 r.
W ramach przebudowy liczba miejsc siedzących w Operze Leśnej zwiększy się z obecnych ponad 4 tys. 300 do ponad 5 tys. Zbudowany zostanie balkon. Pierwsze rzędy widowni będzie można rozebrać i przeznaczyć na miejsca stojące, dzięki czemu amfiteatr będzie mógł pomieścić sześć tysięcy osób. Przebudowa zakłada także budowę nowego dachu i sceny.
Prace remontowe obejmą również zaplecze obiektu z garderobami i pomieszczeniami technicznymi, wymianę wszystkich instalacji - kanalizacyjnej, sanitarnej, deszczowej, wodociągowej, energetycznej i telekomunikacyjnej, a także renowację dróg wewnętrznych i przejść dla pieszych.
Modernizacja Opery Leśnej kosztować będzie ponad 74 mln zł, z czego 46 mln pochodzić będzie z budżetu miasta Sopotu, a pozostałe 28 mln to dotacja z Unii Europejskiej.
Pierwsze przedstawienie w Operze Leśnej (która powstała jako Die Waldoper) odbyło się w sierpniu 1909 r. i była to opera "Obóz nocny w Grenadzie" Conradina Kreutzera. W okresie międzywojennym w sopockim amfiteatrze odbywał się m.in. Festiwal Wagnerowski.
Od lat 60. XX wieku Opera Leśna kojarzona jest głównie z festiwalami piosenki. W sopockim amfiteatrze występowało wiele gwiazd światowej muzyki m.in. Chris Rea, Tanita Tikaram, Lionel Richie, Whitney Houston, Bryan Adams, Goran Bregovic, UB40, Ricky Martin, Scorpions, Simply Red, Elton John, Katie Melua, Norah Jones, Kim Wilde, Limahl i Kajagoogoo, Shakin Stevens, Charles Aznavour, The Temptations, Boney M, Alison Moyet, Marillion, Annie Lennox i Vaya Con Dios.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.