W Wielkiej Brytaniii powstała fundacja nauczająca o polskich Sprawiedliwych

Projekt historyczno-edukacyjny "Ucząc się od Sprawiedliwych" dotyczący Polaków, którzy ratowali Żydów w czasach Zagłady, zyskał nowe ramy - do życia powołano specjalną fundację. Poinformowano o tym w niedzielę podczas przyjęcia w ambasadzie RP w Londynie.

Organizacja została założona przez pedagoga i pisarza Anthony'ego Lishaka, który od kilku lat prowadzi zajęcia historyczne dla dzieci z polskich i żydowskich szkół w Wielkiej Brytanii.

Fabuła ostatniej książki Lishaka "Stars", rozgrywającej się w okupowanej Warszawie, czerpała inspirację z historii Jana i Antoniny Żabińskich, dyrektorów warszawskiego ZOO, którzy w czasie drugiej wojny światowej uratowali wielu Żydów od zagłady, udzielając im schronienia na terenie ogrodu zoologicznego.

O powstaniu fundacji poinformowano podczas recepcji w ambasadzie RP w Londynie, na której pięćdziesięcioro z ponad 450 dzieci, które w ciągu ostatniego roku brały udział w zajęciach dot. roli Polaków w ratowaniu Żydów z Holokaustu, zaprezentowało efekty swojej pracy przed osobami ocalonymi z Shoah, ale też m.in. przed przedstawicielami brytyjskiego rządu i szerszej społeczności żydowskiej w Wielkiej Brytanii.

W trakcie wydarzenia przedstawiono podsumowanie ubiegłorocznego projektu w formie książki. Pokazano też przenośną wystawę, która będzie mogła być prezentowana w różnych szkołach na terenie Wielkiej Brytanii.

Lishak tłumaczył w rozmowie z PAP, że planuje pozyskanie dodatkowego finansowania, które pozwoli rozszerzyć działalność edukacyjną i zwiększyć zasięg prowadzonych zajęć, a także zapewnić, że "o Holokauście nie tylko będziemy mówić, ale będziemy rzeczywiście w stanie wyciągnąć z niego wnioski".

"Bardzo wiele zależy od tego, w jakim kontekście dzieci zostaną zapoznane z historią Holokaustu, jednego z najczarniejszych momentów naszej historii. Zbyt łatwo jest szokować i przerażać, ale bardziej konstruktywne jest nauczenie o bohaterskich czynach i pozytywnych sytuacjach, umieszczając je w kontekście dramatu tamtych lat" - przekonywał.

"Polska ucierpiała w trakcie drugiej wojny światowej bardziej niż jakikolwiek inny kraj i polski rząd wykonał ogromny wysiłek na przestrzeni lat w celu zachowania pamięci o Holokauście" - powiedział podczas wydarzenia specjalny pełnomocnik brytyjskiego rządu ds. Holokaustu Eric Pickles, który podziękował także Polakom za ofiarność podczas drugiej wojny światowej.

"Projekty takie, jak 'Ucząc się od sprawiedliwych', które doceniają heroizm ludzi ratujących życie, ale pokazują je także w bolesnym kontekście ludzkiej brutalności i obojętności, mają naprawdę ogromne znaczenie we współczesnym świecie" - dodał.

Przyjęcie w polskiej ambasadzie odbyło się w przeddzień Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych, który został ustanowiony w 2012 roku decyzją Parlamentu Europejskiego.

Pośród 26,5 tys. osób, które otrzymały tytuł "Sprawiedliwych wśród narodów świata" Polacy stanowią największą grupę narodową (ok. 6,7 tys.), mimo iż w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Polsce za udzielenie pomocy lub schronienia Żydom groziła śmierć.

Poniżej: zwiastun filmu "Azyl" ("Zookeeper's Wife"), hollywoodzka produkcja opowiadająca historię Jana i Antoniny Żabińskich.

TYLKOHITY Azyl - zwiastun filmu

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
15°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
14°C Sobota
noc
12°C Sobota
rano
wiecej »