Reklama

Ponad 10 tys. osób zginęło w Nigerii od czasu objęcia władzy przez obecny rząd

Co najmniej 10 217 osób zginęło od czasu objęcia władzy przez obecny rząd. Ponad 6896 osób zostało zabitych w Benue, co najmniej 2630 zabitych w Plateau. 672 wioski zostały splądrowane przez bandytów, a nadchodzący w trzech stanach kryzys humanitarny jest wciąż ignorowany - to najnowsze ustalenia Amnesty International.

Reklama

 

Nowe dochodzenie AI wykazuje, że w ciągu dwóch lat od objęcia władzy przez obecny rząd, co najmniej 10 217 osób zginęło w atakach przeprowadzonych przez zbrojne grupy w stanach Benue, Edo, Katsina, Kebbi, Plateau, Sokoto i Zamfara.

Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w Benue, gdzie zginęło 6896 osób, na drugim miejscu znalazł się stan Plateau, gdzie zginęło 2630 osób.

Jak zauważa Isa Sanusi, dyrektor Amnesty International Nigeria „mijają dokładnie dwa lata odkąd prezydent Bola Tinubu objął urząd z obietnicą poprawy bezpieczeństwa. Zamiast tego sytuacja tylko się pogorszyła, ponieważ władze nadal nie chronią prawa do życia, nietykalności cielesnej, wolności i bezpieczeństwa dziesiątek tysięcy ludzi w całym kraju”. Dodaje przy tym, iż „ostatnia eskalacja ataków Boko Haram i innych grup zbrojnych pokazuje, że środki bezpieczeństwa wdrożone przez rząd prezydenta Tinubu po prostu nie działają”.

Tym czasem w ciągu dwóch lat odkąd rząd prezydenta Boli Tinubu objął władzę w Nigerii, w kraju pojawiły się nowe grupy zbrojne, w tym Lakurawa w stanach Sokoto i Kebbi oraz Mamuda w stanie Kwara. Zarazem setki wiosek zostało splądrowanych przez uzbrojonych mężczyzn w Benue, Borno, Katsina, Sokoto, Plateau i Zamfara.

Wg badań przeprowadzonych przez Amnesty Internationa, setki osób zginęło na obszarach wiejskich, gdzie uzbrojone grupy mają praktycznie wolną rękę dopuszczając się zbrodni na ludności cywilnej.

Dochodzenie Amnesty International potwierdziło zamordowwanie ponad 294 osób w stanie Katsina i udokumentowało porwanie 306 osób, głównie kobiet i dziewcząt, między majem 2023 a majem 2025 r.

„W stanie Zamfara ataki miały miejsce codziennie, a czasami dochodziło do wielu ataków w ciągu jednego dnia. W ciągu ostatnich dwóch lat zabito ponad 273 osoby, a 467 porwano. Od początku krwawego kryzysu bezpieczeństwa bandyci splądrowali 481 wiosek, podczas gdy 529 wiosek jest pod kontrolą bandytów w 13 lokalnych rządach stanu Zamfara. W rejonie samorządu lokalnego Maru również doszło do eskalacji ataków, w tym jednego na teren kopalni w Gobirawar Chali 24 kwietnia 2025 r., w którym zginęło ponad 20 górników. Pojawienie się Lakurawy otworzyło nowy front rozlewu krwi w stanie Kebbi, gdzie w 22 atakach zginęło co najmniej 70 osób” czytamy.

Szczególnie brutalne ataki miały miejsce w stanach Benue i Plateau, gdzie ginęły całe rodziny, w tym dzieci. W stanie Benue napastnicy po zabiciu ludzi zniszczyli również punkty dostępu do wody, kliniki i szkoły. Podczas ataków na społeczności w lokalnych rządach Ukum i Logo, Amnesty International zebrała dowody na to, że zniszczone zostały również rezerwy zboża i miejsca kultu.

Ustalenia Amnesty International pokazują, że wszystkie 23 lokalne obszary rządowe w stanie Benue ucierpiały z powodu takich ataków, przy czym częstsze ataki miały miejsce w obszarach rządowych Ukum, Logo, Katsina-Ala, Gwer West, Gwer East, Apa i Agatu. Ponad 148 wiosek zostało splądrowanych przez uzbrojonych napastników w siedmiu lokalnych rządach stanu Benue.

Ataki te wywołały falę przesiedleń, w wyniku których 450 000 osób zostało udokumentowanych jako osoby wewnętrznie przesiedlone.

W stanie Plateau uzbrojeni pasterze przeprowadzili 38 ataków. Bandyci splądrowali co najmniej 43 wioski w czterech lokalnych obszarach rządowych. W okresie od 27 marca do 2 kwietnia 2025 r. miały miejsce skoordynowane ataki na pięć społeczności: Daffo, Gwande, Hurti, Manguna i Ruwi w lokalnym rządzie Bokkos. W ciągu ostatnich dwóch lat zaatakowano 167 społeczności wiejskich w obszarach samorządowych Bassa, Barkin Ladi, Bokkos, Jos East, Jos South, Mangu, Riyom i Wase.

W wyniku tych ataków 65 000 osób zostało przesiedlonych wewnętrznie. Niektóre społeczności, zarówno w Benue, jak i Plateau, zostały przesiedlone więcej niż jeden raz, po tym jak zaatakowano również obozy dla osób wewnętrznie przesiedlonych lub szkoły, które zajmowały.

Większość społeczności dotkniętych tymi atakami, to rolnicy, dla których przesiedlenie oznacza, że ​​nie mogą już uprawiać swoich gospodarstw. To powoduje zbliżający się kryzys humanitarny.

„Te ataki pozbawiają ludzi prawa do życia, a ocaleni są pozbawieni środków do życia” wskazuje dyrektor Amnesty International Nigeria.

Amnesty International Nigeria monitoruje ataki bandyckie od 2016 r.. W 2020 r. zbadała niepowodzenie władz w ochronie społeczności przed atakami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
15°C Piątek
rano
18°C Piątek
dzień
22°C Piątek
wieczór
20°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama