Papież w kwietniu odwiedzi wielki kraj muzułmański

Papież Franciszek odwiedzi Egipt w dniach 28-29 kwietnia - ogłosił w sobotę Watykan. O planach takiej podróży papież mówił niedawno w wywiadzie dla "Die Zeit".

W Watykanie poinformowano, że Franciszek uda się do Kairu na zaproszenie prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego, biskupów Kościoła katolickiego oraz patriarchy Kościoła Koptyjskiego Tawadrosa II i wielkiego imama meczetu Al-Azhar w Kairze Ahmeda al-Tajeba.

Szczegółowy program pierwszej w tym roku podróży papieża zostanie ogłoszony później - wyjaśnił watykański rzecznik Greg Burke.

Papieskie odwiedziny będą umocnieniem dla wspólnoty chrześcijańskiej, ale i kolejnym mocnym krokiem na drodze dialogu z islamem – mówi Radiu Watykańskiemu bp Antonios Azis Mina z Koptyjskiego Kościoła Katolickiego.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni Ojcu Świętemu za te odwiedziny i za to, że naprawdę wyjątkowo się o troszczy o nasz kraj i nasz naród. Jego wizyta będzie przede wszystkim błogosławieństwem dla Kościoła i wszystkich chrześcijan. Nie tylko Egipt, ale cały region jest wyjątkowo doświadczany i w obecność chrześcijan wpisany jest tu krzyż. Jest jednak i nadzieja paschalna, a Franciszek przyjedzie w okresie wielkanocnym – mówi bp Mina. – Będzie to też umocnienie i kontynuacja dialogu z islamem. Nie jest on zbędnym luksusem, ale koniecznością, bo bez niego po prostu nie da się żyć. Ludzie różnych religii muszą ze sobą rozmawiać, by znaleźć drogę pokojowego współistnienia. Musimy patrzeć nie na to, co nas dzieli, ale szukać tego, co łączy. Papież jest dla nas prawdziwym umocnieniem. Odważnie broni praw człowieka i poszczególnych narodów, występuje też w sprawie pokoju. I to jest podstawowe przesłanie, którego od niego się spodziewamy – tego umacniania kultury pokoju między ludźmi zamieszkującymi ten region”. 

Podkreśla się, że papieska wizyta będzie ważnym krokiem na drodze dialogu z islamem i odbudowywania wzajemnych relacji między Watykanem a uniwersytetem Al-Azhar, które zostały zerwane w 2011 r. Muzułmanów oburzyły wówczas komentarze Benedykta XVI po zamachu na kościół w Aleksandrii, w którym zginęło 21 osób. Stopniowe ocieplenie relacji rozpoczęło się dopiero w nowym pontyfikacie. W ubiegłym roku wielki imam Al-Azhar gościł w Watykanie. W lutym b.r. tę najważniejszą placówkę sunnickiego islamu odwiedził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauran. Na zakończenie spotkania wydano wspólne oświadczenie, w którym obie strony opowiedziały się za dialogiem oraz przeciw wszelkim formom ekstremizmu, fundamentalizmu i przemocy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Andżelika
  18.03.2017 12:58
  Czy ucałuje Koran?
 • Simon
  18.03.2017 14:27
  Jedzie do Francji, Szwecji czy Niemiec?
 • Gość
  18.03.2017 15:51
  Koptowie się ucieszą, ale nie wiem czy to bezpieczna podróź dla papieża?
 • Gość z Afryki
  19.03.2017 16:09
  Muzułmanie są bardzo przyjacielscy, pomocni, uśmiechnięci. Możesz na nich liczyć. Potępiają terrorystów i wszelką przemoc. Postrzegają cię jako dobrego człowieka. Ale tylko do momentu, kiedy uświadomią sobie, że nie zmienisz wiary i nie podporządkujesz się islamowi. Wtedy stosunki trochę się oziębiają. Znam to z własnego doświadczenia. Pracuję w jednym z krajów arabskich od 6 miesięcy. To samo może dotyczyć "dialogu" z Chrześcijaństwem. Robią to ponieważ ładnie to wygląda w mediach. Ta taktyka nazywa się "taqiyya". Nigdy nie pokażą swojego prawdziwego oblicza, kiedy mogłoby to niekorzystnie wpływać na wizerunek islamu w świecie. Obłudnicy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Niedziela
  dzień
  3°C Niedziela
  wieczór
  1°C Poniedziałek
  noc
  0°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »