Zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego uchodźca Kyuri A. według ABW przez dwa lata miał walczyć w szeregach Państwa Islamskiego (ISIS) w Syrii - poinformował w piątek PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Żaryn powiedział PAP, że mającego w Polsce status uchodźcy obywatela Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej Kyuria A. ABW zatrzymała 24 marca, przeszukano też miejsca związane z zatrzymanym. Śledztwo zostało wszczęte dzięki informacjom, uzyskanym przez ABW - zaznaczył.
Pod nadzorem prokuratorów z mazowieckiego wydziału zamiejscowego ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie postawiono mu zarzuty dotyczące udziału w obcym wojsku, lub obcej organizacji wojskowej. Za taki czyn grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Zarzucono mu również przestępstwo związane z posiadaniem broni palnej, lub amunicji, a co kodeks przewiduje karę od 6 miesięcy do lat 8 więzienia. 27 marca sąd aresztował go na trzy miesiące.
Żaryn powiedział PAP, że śledztwo w całości prowadzi Departament Postępowań Karnych ABW. Jak ujawnił, z materiału dowodowego zebranego przez ABW wynika, iż uchodźca "podjął obowiązki w zakazanej przez prawo międzynarodowej służbie najemnej". "Przez dwa lata miał walczyć w szeregach Państwa Islamskiego w Syrii" - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Zaznaczył, że w tym celu uchodźca przekroczył nielegalnie granice Polski.
Śledztwo na wniosek ABW zostało wszczęte w trybie nowej ustawy o działaniach antyterrorystycznych - podkreślił Żaryn.
Śledztwo mazowieckiego wydziału dotyczy "podejrzenia udziału Kyuri A. oraz innych osób w latach 2013-15 w działalności zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej w krajach Bliskiego Wschodu, poprzez przyjęcie w tej organizacji wojskowej służby najemnej" - podał rzecznik.
Zaznaczył, że czynności i działania śledczych nadal trwają, a śledztwo jest rozwojowe.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.