PO chętnie zagospodarowuje ludzi

Odejście z funkcji szefa Pekao S.A. to prywatna decyzja Jana Krzysztofa Bieleckiego; trudno powiedzieć, czy zamierza on w najbliższym czasie rozpocząć jakąś aktywność polityczną - powiedział w środę rzecznik rządu Paweł Graś. Jednocześnie przyznał, że "PO zawsze bardzo chętnie zagospodarowuje ludzi, którzy mają w Polsce dobrą pozycję".

"Jan Krzysztof Bielecki do takich osób należy" - powiedział Graś w radiowej Trójce. Jak zaznaczył, ekipa rządząca, jeśli istnieje taka potrzeba, sięga nie tylko po ludzi związanych z Platformą. Jako przykład podał promowanie kandydatury Włodzimierza Cimoszewicza na szefa Rady Europy, czy "nieustanną promocję Lecha Wałęsy".

"Uważam, że ci ludzie, którzy w polskiej polityce się zaznaczyli, którzy mieli jakiś dorobek i którzy mają taki kapitał własny, dobrą pozycję na Zachodzie, są rozpoznawalni, szanowani i doceniani, takich ludzi dla polskiej polityki należy wykorzystywać niezależnie od barw partyjnych. Na pewno do takich osób należy Jan Krzysztof Bielecki" - powiedział rzecznik rządu.

Pytany, czy Platforma będzie chciała "zagospodarować" Bieleckiego w ciągu najbliższego roku, Graś stwierdził, że trudno mu na to pytanie odpowiedzieć. Powiedział, że rozmawiał ostatnio kilkakrotnie z Bieleckim, ale te rozmowy nie dotyczyły planów osobistych, czy politycznych b. premiera.

"W związku z tym trudno mi powiedzieć, czy wiąże on swoje przyszłe polityczne losy z jakąś aktywnością polityczną w najbliższym czasie. Myślę, że pewnie wkrótce będzie okazja, żeby zapytać jego samego i to jest chyba najlepsze źródło informacji w tej sprawie" - powiedział rzecznik rządu.

Na pytanie, czy Bielecki doradzał premierowi Donaldowi Tuskowi w sprawie niedawnej rekonstrukcji rządu przeprowadzonej po wybuchu tzw. afery hazardowej, Graś odpowiedział, że premier rozmawia z Bieleckim "o bieżącej sytuacji politycznej, o wyzwaniach, o problemach jakie stają przed rządem, natomiast trudno tutaj mówić o jakiejś funkcji doradczej".

"Na pewno nie jest tak, że premier Tusk realizuje polityczne pomysły Jana Krzysztofa Bieleckiego, to są takie relacje przyjacielskie, wynikające z dawnych korzeni politycznych, ze wspólnego zakładania KLD" - mówił Graś.

Rzecznik rządu dodał, że premier "ceni sobie rady Jana Krzysztofa Bieleckiego", ale "nie zawsze z nich korzysta".

O rezygnacji Bieleckiego poinformował we wtorek wieczorem bank Pekao S.A. nie podając jej powodów.

Media spekulowały w ostatnich tygodniach, że Bielecki może wrócić do polityki; miałby zastąpić Tuska w fotelu premiera, gdyby ten zdecydował się kandydować na prezydenta.

Bielecki - według doniesień mediów - miał być też głównym architektem niedawnych zmian w gabinecie Donalda Tuska. To właśnie Bielecki miał doradzić premierowi zamiany w rządzie i nazwiska nowych ministrów - Jerzego Millera (minister spraw wewnętrznych), Krzysztofa Kwiatkowskiego(minister sprawiedliwości) i Adama Giersza (minister sportu).

Od końca 1980 r. Bielecki był ekspertem ekonomicznym NSZZ "Solidarność". W stanie wojennym działał w podziemnych strukturach związku. W 1989 r. był jednym z założycieli Gdańskiego Towarzystwa Społeczno-Gospodarczego Kongres Liberałów. Od lutego 1990 r. był w Prezydium Kongresu Liberalno-Demokratycznego.

Od kwietnia 1994 r. był członkiem Unii Wolności - po połączeniu UD i KLD, a w latach 1989-1993 posłem. W grudniu 1990 r. został powołany na urząd premiera. Po wyborach w październiku 1991 r. złożył dymisję. W rządzie Hanny Suchockiej był ministrem ds. integracji europejskiej i pomocy zagranicznej. W grudniu 1993 r. został przedstawicielem Polski w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, a w październiku 2003 r. objął funkcję prezesa w banku Pekao S.A.


«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
13°C Niedziela
rano
15°C Niedziela
dzień
15°C Niedziela
wieczór
14°C Poniedziałek
noc
wiecej »