Mufti się ożenił

W Białymstoku odbył się w sobotę po południu cywilny i wyznaniowy ślub przewodniczącego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, muftiego Tomasza Miśkiewicza. Jego wybranką jest Barbara Pawlic z Dolnego Śląska, muzułmanka tatarskiego pochodzenia.

Ślub cywilny, a po nim muzułmański, miały miejsce w białostockim Pałacu Ślubów. Religijnego udzielił młodej parze najstarszy w kraju muzułmański duchowny, 99-letni Stefan Mustafa Jasiński. Uroczystość miała charakter rodzinny, w ceremonii wzięli udział bliscy i przyjaciele, z kraju i zagranicy.

Pannę młodą, ubraną w klasyczną białą suknię ślubną, wprowadził na salę ojciec, dzieci sypały kwiaty. Mufti miał na sobie ciemny garnitur.

Muzułmański Związek Religijny w RP to najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu. 32-letni Tomasz Miśkiewicz jest z pochodzenia Tatarem, przewodniczy tej organizacji od 2004 roku.

Po wojnie jest on pierwszym kierującym Związkiem, który korzysta z tytułu muftiego, bo ma odpowiednie przygotowanie religijne. Studia z zakresu prawa koranicznego ukończył w Arabii Saudyjskiej.

Panna młoda pochodzi z Oleśnicy, obecnie mieszka we Wrocławiu, przygotowuje doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim i aktywnie działa w środowisku muzułmanów w tym mieście. Jej mama jest muzułmanką - polską Tatarką, która córkę wychowywała w wierze islamu.

Halina Szahidewicz, wieloletnia przewodnicząca gminy muzułmańskiej w Białymstoku, dla której Tomasz Miśkiewicz jest siostrzeńcem, powiedziała PAP, że żona muftiego towarzyszy mu w czasie oficjalnych, ale i mniej oficjalnych, spotkań, co oznacza np. wymogi dotyczące zachowania. Żartuje, że teraz społeczność odetchnie, bo przewodniczący "ustatkował się".

Przyszli małżonkowie poznali się w czerwcu tego roku, w czasie warsztatów teatralnych i kulinarnych dla dzieci i młodzieży, w czasie których Barbara prowadziła zajęcia, a przewodniczący Tomasz miał wizytację.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
4°C Wtorek
rano
6°C Wtorek
dzień
7°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
wiecej »