Msza św., którą papież Franciszek odprawi podczas swojej wizyty w Kairze 29 kwietnia, odbędzie się na terenie bazy lotniczej poza Kairem, a nie – jak dotychczas planowano – na stołecznym stadionie sportowym. Zadecydowały o tym prawdopodobnie względy bezpieczeństwa. O tej zmianie poinformował w wywiadzie dla włoskiej agencji katolickiej SIR koptyjsko-katolicki biskup Luksoru, Emmanuel Ayad Bishay.
Papież odwiedzi Egipt w dniach 28 i 29 kwietnia. Mszę św. będzie sprawował przed południem w drugim dniu pobytu. Po niedawnych zamachach w Egipcie Watykan oświadczył, że podróż papieża odbędzie się zgodnie z planem.
"Zmiana miejsca liturgii ma wiele zalet" - powiedział bp Bishay. Po pierwsze dlatego, że wobec wielkiego zainteresowania udziałem w Mszy św. z papieżem będzie teraz mogło uczestniczyć 25 tys. wiernych, a więc o 7 tysięcy więcej niż na stadionie. „A ponieważ jest to wojskowa baza lotnicza, będziemy mieli większe bezpieczeństwo” - dodał egipski hierarcha. Trzecią zaletą jest znacznie więcej miejsc parkingowych.
Bp Bishay stoi na czele egipskiego komitetu organizacyjnego papieskiej wizyty. W oficjalnym programie, opublikowanym przez Watykan, nie podano miejsca papieskiej celebracji liturgicznej. W pierwszym dniu pobytu w Kairze papież spotka się m.in. z prezydentem Egiptu, Abdelem Fattah al-Sisi, z wielkim imamem Uniwersytetu Al-Azhar,, Ahmedem Mohammedem al-Tayyebem oraz z papieżem-patriarchą Koptów, Tawadrosem II (Teodorem).
Koptyjsko-katolicki hierarcha zwrócił uwagę, że w przygotowaniach do wizyty papieża panuje wyjątkowa atmosfera współpracy. Rząd dał „zielone światło” i aby rozwiązać problem wystarczy jeden telefon. Ogromne jest też zainteresowanie mediów. W papieskim samolocie z Rzymu przyleci 70 dziennikarzy, a w tych dniach do biura organizacyjnego wpłynęły setki wniosków akredytacyjnych z całego świata.
Centrum prasowe papieskiej wizyty umieszczono w hotelu Ritz w pobliżu placu Tahrir. Całą wizytę Franciszka transmitować będzie na żywo telewizja egipska w pierwszym programie. Szczególnym momentem wizyty nastąpi w kościele św. Piotra i Pawła w bezpośrednim sąsiedztwie katedry św. Marka. Papież, patriarcha Tawadros oraz inni patriarchowie Kościołów tradycji wschodniej, którzy przybędą na międzynarodową konferencję pokojową organizowaną na Uniwersytecie Al-Azhar w Kairze, spotkają się na wspólnej modlitwie w intencji ofiar zamachu terrorystycznego z 11 grudnia ub.r. W tym jednym z największych zamachów zginęło kilkudziesięciu prawosławnych koptów. Papież i patriarchowie pogrążą się w cichej modlitwie w świątyni, a następnie przejdą do muru, przy którym 11 grudnia złożono ciała ofiar. Papież Franciszek złoży wieniec kwiatów i zapali świece. W ten sposób zostaną uczczeni wszyscy męczennicy, których w ostatnich latach opłakuje Egipt. "Od grudnia `Mur męczenników` stał się celem pielgrzymek, w którym wielu ludzi składa swoje modlitwy i prośby" - powiedział bp Bishay.
Jednocześnie hierarcha zwrócił uwagę, że szczególne znaczenie będzie miało spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą. Poinformował, że Kościół koptyjsko-katolicki organizuje pielgrzymkę gwiaździstą ze wszystkich eparchii do Kairu. Wieczorem 28 kwietnia 300-osobowa delegacja młodzieży powita papieża w nuncjaturze apostolskiej. Podczas kolacji młodzi ludzie będą śpiewali dla papieża pieśni z tradycji koptyjskiej.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.