Sprawa ochrony zagrożonego podczas konfliktów dziedzictwa kultury stała się dziś dramatycznie aktualna – powiedział 19 kwietnia w Nowym Jorku stały watykański obserwator w Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Na spotkaniu na ten temat, sponsorowanym przez Misję Stolicy Apostolskiej przy ONZ, abp Bernardito Auza przypomniał zburzenie w ostatnich latach sanktuariów i zabytków m.in. w irackim Mosulu i w syryjskiej Palmirze, jak też niszczenie bibliotek, archiwów czy palenie rękopisów. Zwrócił uwagę, że terroryści robią to w podwójnym celu: aby widowiskowo robić sobie propagandę i rekrutować nowych członków swych organizacji, a jednocześnie, aby sprzedawać zabytkowe przedmioty i kupować broń.
Papieski dyplomata przypomniał wypowiedź Ojca Świętego w związku z konferencją międzynarodową o zagrożeniu podczas konfliktów dziedzictwa kulturowego, która odbyła się w grudniu ub.r. w Abu Zabi. Franciszek stwierdził wówczas, że ochrona skarbów kultury stanowi istotny wymiar obrony człowieka i jego praw. Abp Auza podkreślił, że niszcząc to dziedzictwo atakuje się nie tylko rzeczy, ale wprost człowieka, wykorzeniając go z tego, co jest istotne dla jego osoby, również gdy chodzi o wartości religijne. Jest to zatem zbrodnia przeciw ludzkości, którą trzeba powstrzymać – zaapelował watykański przedstawiciel w ONZ.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.