"Grunt to bunt. Polska muzyka młodzieżowa w latach 1956-1989" - to pierwsza wystawa zorganizowana przez opolskie Muzeum Polskiej Piosenki. Ekspozycja składa się z trzech części, przedstawiających w porządku chronologicznym kolejne etapy rozwoju muzyki młodzieżowej w Polsce.
Na wystawie można obejrzeć zdjęcia, plakaty, płyty i kreacje sceniczne artystów, a także znaczki z nazwami zespołów, sprzęt grający, a nawet wzmacniacz własnej produkcji. Jest też oryginalny mikrofon estradowy z początków polskiego rock and rolla oraz gitara Czesława Niemena.
"Wśród osób, które widziały wystawę jeszcze przed wernisażem słychać było, że wzbudza ona żywe emocje i osobiste wspomnienia. Niejednokrotnie słyszałam: 'Mam taką samą płytę'; 'miałem taki gramofon' czy 'byłem na tym koncercie' " - relacjonowała w rozmowie z PAP Kinga Krajewska z Muzeum Polskiej Piosenki, współautorka wystawy.
Ekspozycję podzielono na trzy części. Pierwsza prezentuje moment narodzin polskiej muzyki młodzieżowej i jej relacje z muzyką jazzową. Druga opisuje dekadę lat 60-tych i ówczesną bigbitową rewolucję sceny muzycznej. Ostatnia jest poświęcona ekspansji muzyki rockowej, która wyraża dojrzały bunt młodzieżowy. W tej części większość eksponatów związana jest z festiwalem w Jarocinie.
"Polska muzyka młodzieżowa - inaczej niż na Zachodzie - oprócz buntu przeciwko obyczajom społecznym miała w sobie pierwiastek oporu przeciwko ustrojowi politycznemu. Chcieliśmy pokazać jak to się odbywało i jaki to odniosło skutek" - zaznaczyła Grajewska.
Twórcy wystawy, aby pokazać jaką drogę przeszedł rock and roll grany przez Polaków, korzystali ze wspomnień świadków i uczestników tych wydarzeń - m.in. Marka Gaszyńskiego, Franciszka Walickiego i Leopolda Tyrmanda. Prezentowane w Opolu eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych opolskiego muzeum, a także kolekcji Walickiego z muzeum w Gdyni.
Każda z sal poświęconych kolejnym okresom w historii polskiego rock and rolla wyposażona jest w pulpit do odsłuchu kilku - reprezentatywnych dla konkretnego okresu - utworów muzycznych. Wystawa - ze względu na to, że opolskie muzeum nie ma jeszcze docelowej siedziby - jest prezentowana w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Ekspozycja będzie czynna do końca stycznia.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.