Poczta przyszłości

W ostatnich miesiącach cyfryzacja administracji publicznej nabiera tempa. Co ma z nią wspólnego Poczta Polska?

Kiedy 24 kwietnia uruchomiono możliwość internetowego sprawdzania przez kierowców liczby punktów karnych, nikt nie spodziewał się, że w pierwszym dniu funkcjonowania usługi stronę www.obywatel.gov.pl odwiedzi aż 1,3 mln Polaków. Jeszcze większe wrażenie zrobiła liczba obywateli, którzy w tym roku przesłali swoje PIT-y drogą elektroniczną: 10 mln. Coraz więcej z nas mówi „nie” skomplikowanym wzorom wniosków, kolejkom w urzędach i nie zawsze pomocnej obsłudze. Czekamy na cyfrową rewolucję.

Badania pokazują, że aż 65 proc. Polaków wyraża chęć korzystania z sieci w obszarze spraw publicznych. Niestety, naszej administracji do tej pory wiele brakowało do zachodnich standardów internetowej obsługi obywatela, zmiany przebiegały zbyt wolno. – Teraz nadrabiamy stracone lata, jesteśmy świadkami prawdziwego przyspieszenia – ocenia Paweł Usidus, prezes Envelo.

Pod tą nazwą kryje się istniejąca od pięciu lat spółka z Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej, która zajmuje się głównie rozwojem pocztowych usług elektronicznych. Dzięki platformie envelo.pl można już m.in. kupić neoznaczek, wysłać neolist i neokartkę świąteczną (np. z własnym zdjęciem) czy samodzielnie przygotować paczkę do nadania. Poczta Polska Usługi Cyfrowe wdraża także kolejne innowacyjne rozwiązania. Jednym z najistotniejszych jest realizowane we współpracy z państwem ułatwianie obywatelom dostępu do Profilu Zaufanego (eGO), który niektórzy nazywają internetowym dowodem osobistym.

Cyfrowa tożsamość

– Profil eGO pozwala na załatwienie wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu – mówi Przemysław Terlecki, rzecznik prasowy Envelo. Profil Zaufany (eGO) zastępuje podpis elektroniczny, to internetowe ID, które pozwala państwu łatwo zidentyfikować obywatela. Dzięki niemu przez sieć można m.in. złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zarejestrować firmę, dopisać się do listy wyborców w innym mieście czy sprawdzić wspomnianą już liczbę punktów karnych. Służąca do tego celu platforma ePUAP jest bardzo intuicyjna. Sprawy, które możemy załatwić w e-urzędzie, podzielono bowiem na działy: edukacja, zdrowie, bezpieczeństwo, finanse itd. Żeby otrzymać do nich dostęp, musimy założyć Profil Zaufany. W tym celu należy wylegitymować się dowodem osobistym, potwierdzając swoją tożsamość. To właśnie w tym miejscu całej układanki pojawiają się Poczta Polska i Envelo.

Do tej pory profil można było założyć jedynie w placówkach ZUS-u oraz w zintegrowanych z platformą administracji publicznej ePUAP trzech bankach: ING, Millennium oraz PKO BP. Podmiotów zaangażowanych w przedsięwzięcie jednak przybywa, a jednym z najważniejszych z punktu widzenia interesu obywatela jest właśnie Poczta, która posiada aż 4,5 tys. placówek w całym kraju, także w małych miejscowościach.

Dzięki podpisanej z państwem umowie od połowy kwietnia br. serwis www.envelo.pl został zintegrowany z platformą ePUAP. Od tego momentu, aby założyć Profil Zaufany, wystarczy odwiedzić najbliższą pocztę i przy pomocy dowodu osobistego bez żadnych opłat utworzyć Konto Zaufane Envelo. Swój wirtualny profil na stronie można także założyć w domu, a później tylko poddać go weryfikacji na poczcie. Tylko raz musimy potwierdzić naszą tożsamość dokumentem osobiście, a następnie w ciągu kilku sekund otwiera się przed nami dostęp do e-świata administracji publicznej.

Cyberbezpieczni

– To nie jest polskie widzimisię. Na Zachodzie takie usługi powierza się właśnie państwowej poczcie – tłumaczy prezes Usidus. Podobne do Envelo platformy, umożliwiające komunikację cyfrową obywatela z państwem, funkcjonują już m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Punktem odniesienia dla Polski nie są jednak tylko najwięksi europejscy gracze, ale także dużo mniejsze pod względem liczby ludności Finlandia, Estonia czy Czechy. W tych państwach już 80 proc. oficjalnej korespondencji obywateli z urzędami odbywa się przez internet. U naszych południowych sąsiadów biznesowi i sądom odgórnie narzucono komunikację wyłącznie drogą elektroniczną. To właśnie czeska platforma Datove Schranky, administrowana przez czeską pocztę, jest największą inspiracją dla Envelo i polskich rozwiązań. Prezes Usidus podkreśla jednak, że projekt został zrealizowany siłami polskich, pracujących w Envelo informatyków, a ze względu na specyfikę naszego systemu prawnego nieco różni się od serwisu wymyślonego przez Czechów.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
22°C Środa
rano
30°C Środa
dzień
31°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
wiecej »