Polacy już nie chcą wyjeżdzać z kraju za pracą

14 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową, 84 proc. nie planuje opuszczenia kraju. Najczęstszym kierunkiem wyjazdu jest Wielka Brytania - wynika z wynika z raportu "Migracje zarobkowe Polaków VI", przygotowanego przez Work Service.

Z raportu wynika, że 14 proc. Polaków rozważa wyjazd z kraju (spadek w porównaniu do poprzedniego badania o 5 pkt. proc.), czyli o ponad 2,8 mln osób. Najwięcej naszych rodaków chce opuścić kraj na ok. 3 miesiące - taką deklarację złożyło 29 proc. ankietowanych spośród tych, którzy myślą o emigracji.

Jak podkreślono w badaniu, grupą wiekową najbardziej skłonną do wyjazdu są osoby młode między 18 a 24 rokiem życia - stanowią oni 40 proc. wszystkich planujących emigrację. "Niezmiennie głównym powodem emigracji są wyższe zarobki, a Polacy najchętniej wyjadą na ok. 3 miesiące, co wiąże się z pracą sezonową" - zaznaczono.

Maciej Witucki, prezes Zarządu Work Service zwrócił uwagę, że powoli zbliża się okres pracy sezonowej i Polacy chętniej wjeżdżają za granicę. "Wyjazd w okresie wakacyjnym pozwala w krótkim czasie uzyskać dochody kilkakrotnie wyższe niż w analogicznym czasie w Polsce. Stąd też wzrost zainteresowania wyjazdem z kraju w porównaniu z badaniem przeprowadzonym pół roku temu, emigrację deklarowało wtedy 12 proc. Polaków" - ocenił.

Z badania wynika, że o wyjeździe myślą przede wszystkim ci, którzy nie mają wyższego wykształcenia (84 proc.). Wśród nich najwięcej jest Polaków po szkole średniej - 37 proc. Do emigracji przekonane są głównie osoby żyjące na wsi oraz w miejscowościach do 100 tysięcy mieszkańców - stanowią 60 proc. wszystkich deklarujących chęć wyjazdu z kraju. Z kolei 59 proc. potencjalnych emigrantów to osoby posiadające zatrudnienie. Najwięcej Polaków myślących o opuszczeniu kraju mieszka w północnej jego części.

Wciąż najważniejszym czynnikiem skłaniającym Polaków do emigracji - czytamy w raporcie - są wyższe zarobki, deklaruje to 70 proc. badanych. Na drugim miejscu jest wyższy standard życia (40 proc.). Jako powód wyjazdu badani wskazywali także na korzystniejszy systemu podatkowy (26 proc.) i bezpieczniejsze położenie geograficzne danego kraju (15 proc.).

W badaniu zwrócono uwagę, że niezmiennie najważniejszym powodem zniechęcającym do wyjazdu z kraju jest przywiązanie do rodziny i przyjaciół w Polsce (72 proc.). Z kolei 35 proc. ankietowanych nie decyduje się na emigrację z powodu atrakcyjnej pracy.

Badanie zrealizowano w okresie od 27 marca do 2 kwietnia 2017 na próbie N=662 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.

«« | « | 1 | » | »»
 • Popieram wyjazdy
  18.05.2017 12:41
  Ależ chcą wyjeżdżac panie ministrze, jak najbardziej, oto przykład. Radny PiS pracuje w Czechach z poczucia obowiązku. Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu gdańskich radnych PiS, nie ma uprawnień, by zasiadać w radach nadzorczych w kraju. Ale co kilka tygodni jeździ do czeskiej Ostrawy, gdzie w spółce kolejowej AWT Rosco AS reprezentuje kontrolowane przez skarb państwa PKP Cargo.
 • Gość
  18.05.2017 18:10
  I bardzo dobrze oby w takim tempie Polska się rozwijała dalej to nie dość ze nie będą wyjeżdżać to jeszcze wrócą . Nie chodzi przecież tylko o pieniądze Ale bezpieczeństwo , własną kulturą , po prostu czujesz się ze jesteś u siebie a nie jak obcy i oczywiście WIara . Jest o wiele trudniej na emigracji korzystać z sakramentów . Nie do pomyślenia jaki w PL mamy dostęp choćby do sakramentu pokuty.
 • Stanisław_Miłosz
  19.05.2017 01:13
  Jedni wyjadą, innych się nam dokwateruje. I się zbilansuje.
 • Gość
  19.07.2017 15:27
  Wg mnie kazda forma wyjazdu nawet taka do pracy jakos uczy i jest warta swojego ryzyka. Mialam okazje pracowac w Niemczech na sortowaniu odziezy i mile to doswiadczenie wspominam. Nie szukalam pracy w ciemno, ale normalnie przez fajna agencje tml professional. Polecam wszystkim.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  15°C Niedziela
  dzień
  17°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »