Biskup polowy Wojska Polskiego, gen. dyw. Tadeusz Płoski, minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz Piotr Rubik znaleźli się wśród tegorocznych laureatów nagród im. św. Brata Alberta, wręczonych we wtorek w Warszawie.
Nagroda przyznawana jest przez Fundację imienia św. Brata Alberta od 34 lat za promowanie wartości chrześcijańskich, głęboko humanistycznych, w kulturze, sztuce i życiu społecznym. Tegoroczna uroczystość, podczas której uhonorowano w sumie 10 osób i organizacji, odbyła się w warszawskiej katedrze Wojska Polskiego.
Biskup Płoski został nagrodzony za działalność duszpasterską w Wojsku Polskim, a szczególnie za szerzenie idei patriotyzmu i obronę krzyża; szef resortu sprawiedliwości za humanizację więziennictwa, a Piotr Rubik za muzykę oratoryjną.
Nagrodzeni zostali także: prof. Marian Borkowski z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, za działalność kompozytorską i dydaktyczną; Księża Filipini ze Świętej Góry w Gostyniu - za działalność kulturotwórczą; ks. prof. Leonard Górka z KUL, za działalność naukową i ekumeniczną; harcmistrz Jarosław Górecki za opiekę nad grobami poległych i zamordowanych; profesorowie Adam Myjak i Janusz Pastwa za rzeźby patriotyczne oraz Fundacja św. Jana Jerozolimskiego za działalność opiekuńczą.
Nagrodę zagraniczną otrzymał ks. Fiodor Powny z Białorusi za działalność charytatywno-opiekuńczą.
Bp Płoski, dziękując w imieniu nagrodzonych za wyróżnienia, podkreślił, że "postać św. Brata Alberta uczy jak być wiarygodnym i autentycznym człowiekiem, jak wykorzystywać swoje talenty w służbie drugiego człowieka, zwłaszcza ludzi najbiedniejszych, skazanych na poniewierkę, jak - idąc przez życie - czynić dobro".
Po wręczeniu medali i dyplomów odbył się okolicznościowy koncert. Rozdanie nagród poprzedziła msza św., której przewodniczył biskup Płoski.
Nagroda im. św. Brata Alberta została ustanowiona w 1975 roku, w związku z przypadającą rok później 60. rocznicą jego śmierci. Brat Albert został wybrany przez fundatorów nagrody na jej patrona w uznaniu zasług dla różnych dziedzin życia społecznego, religijnego i artystycznego. Fundatorami nagrody od początku jej powstania są Unia Chrześcijańsko-Społeczna (do końca 1988 nosiła nazwę Chrześcijańskie Stowarzyszenie Społeczne) i Ars Christiana.
Brat Albert (Adam Chmielowski) był artystą malarzem. Podczas powstania styczniowego stracił nogę. Po powstaniu wstąpił do zakonu franciszkanów, gdzie poświęcił resztę życia pracy wśród najuboższych. Założył Zgromadzenia Braci Albertynów i Sióstr Albertynek. Beatyfikowany i kanonizowany przez papieża Jana Pawła II.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.