Kard. Sarah: Liturgia w dzisiejszym kształcie nie spełnia zadań, które stawiał przed nią Sobór

Napisanie wprowadzenia do książki pt. „Siła ciszy” było inicjatywą samego Benedykta XVI – ujawnił autor, kard. Robert Sarah na marginesie prezentacji niemieckiego tłumaczenia tego dzieła.

Papież senior rozmawiał z gwinejskim kardynałem po przeczytaniu tej książki i stwierdził, że opisuje ona to, co również dla niego jest źródłem życia duchowego. Przy tej okazji zaproponował autorowi, że sam napisze wprowadzenie do niemieckiego wydania.

Kard. Sarah wyznał, że ta książka o ciszy w życiu chrześcijańskim oparta jest zarówno na jego osobistym doświadczeniu duchowym, jak i na tym, co poznał jako prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego. Odniósł się on w szczególności do zubożenia liturgii w ostatnich dziesięcioleciach, gdy dostosowuje się ją do oczekiwań człowieka, tak iż traci swoje bogactwo. Coraz częściej staje się ona swoistym happeningiem, a niezrozumiałe ponoć gesty zastępuje się zalewem słów. Zdaniem kard. Saraha liturgia w dzisiejszym kształcie nie spełnia zadań, które stawiał przed nią sobór. Nie jest źródłem i szczytem, nie prowadzi do uświęcenia. Podkreśla on, że zmiany są konieczne. Dostrzega to wielu młodych księży, co dobrze zapowiada na przyszłość – uważa kardynał.

Zapytany o aktualny kryzys w Kościele, zamęt i dezorientację, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego odpowiedział: „Musimy się modlić, dbać o rodzinę i dochować wierności doktrynie. Bóg wskaże nam właściwą drogę, bo zamęt nie jest dobrym sposobem na życie”.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  30.05.2017 09:08
  Teraz czekam na polskie wydanie tej książki, ze wstępem Benedykta. Muszę koniecznie podarować ją naszemu proboszczowi, bo niestety słowa o liturgii odnoszą się i do naszej parafii: "zubożenia liturgii w ostatnich dziesięcioleciach, którą dostosowuje się do oczekiwań człowieka tak iż traci ona swoje bogactwo. Coraz częściej staje się ona swoistym happeningiem, a niezrozumiałe ponoć gesty zastępuje się zalewem słów."
 • panax
  30.05.2017 10:23
  W obecnej liturgii jest wszystko, co jest potrzebne. Rzeczywiście brakuje trochę ciszy np. po Przeistoczeniu. Poczucie, że liturgia jest uboga wynika (moim zdaniem) tylko z pośpiechu w jakim często jest msza święta odprawiana.
  O. Joachim Badeni, w swojej książce, pisze (mówi), że gdy przestał widzieć, dopiero zaczął się wsłuchiwać w teksty liturgiczne i zwrócił uwagę na ich jakość.
 • Siostra
  30.05.2017 11:14
  Kard. Sarah to wspaniały człowiek! Gorąco polecam książkę - wywiad z nim "Bóg albo nic". Poruszające świadectwo człowieka całkowicie oddanego Bogu i Kościołowi.
 • Gość
  30.05.2017 12:07
  Wiele źródeł podaje, że Msza posoborowa jest wzorowana jest na protestanckiej wieczerzy i została uformowana przy udziale protestanckich pastorów. Twórca tej Mszy, ks.Bugnigni, korzystał z protestanckich ksiąg liturgicznych -. To wystarczy, żeby jak najszybciej od niej odejść i wrócić do prawdziwie katolickiej Mszy przedsoborowej.
Dyskusja zakończona.
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
11°C Czwartek
noc
9°C Czwartek
rano
13°C Czwartek
dzień
13°C Czwartek
wieczór
wiecej »