Wczorajsza sesja plenarna komisji wspólnej, prowadzącej rokowania między Izraelem a Stolicą Apostolską zakończyła się stwierdzeniem rozbieżności stanowisk, co zdaniem izraelskiego wiceministra spraw zagranicznych miało służyć uniknięciu kryzysu we wzajemnych relacjach
Komunikat opublikowany po watykańskim spotkaniu przez ambasadę Izraela przy Stolicy Apostolskiej stwierdza wprawdzie, że rozmowy odbywały się w „atmosferze serdecznej i wzajemnego zrozumienia”, ale delegacje przyjęły jedynie do wiadomości „informacje na temat dokonanych prac oraz uzgodniły przedmiot przyszłych rozmów”.
W wypowiedzi dla izraelskiego radia publicznego min. Ayalon stwierdził: „uzgodniliśmy zakres rozbieżności, aby uniknąć kryzysu”. Podano, że kolejna sesja plenarna odbędzie się 27 maja przyszłego roku w Watykanie, a sesja komisji roboczej 7 stycznia.
Jak wiadomo rozmowy obydwu stron dotyczą kompleksowego uregulowania relacji między Kościołem a Państwem Izrael w kwestiach podatkowych i własnościowych, na podstawie Umowy Podstawowej z 1993 r. Stronie kościelnej zależy na potwierdzeniu praw jakie posiadała ona przed utworzeniem państwa Izrael w 1948 r. Dotyczy to także terytoriów okupowanych przez Izrael po wojnie w 1967 r.
Sesje plenarne odbywają się dwa razy w roku. Delegacji watykańskiej po raz pierwszy przewodniczył nowy podsekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, prał. Ettore Balestrero, natomiast izraelskiej, wspomniany wiceszef dyplomacji, Daniel Ayalon.
Jak zaznaczył w wypowiedzi dla agencji Asianews ekspert strony kościelnej, franciszkanin, o. David-Maria A. Jaeger kwestie prawne, a zwłaszcza podatkowe są w Ziemi Świętej bardzo złożone. Konieczne jest dostosowanie pewnych uregulowań historycznych do aktualnych warunków. Z drugiej strony podkreśla on, iż aktualnie nie można mówić o braku uregulowań prawnych, ponieważ nadal obowiązują normy wcześniejsze, o czym mówi także tekst Umowy Podstawowej z 1993 r.
O. Jaeger zaznacza, że rozmowy trwają nieustannie, a sam jest optymistą, o czym świadczy fakt wyznaczenia dat kolejnych spotkań.
Co najmniej 13 osób zginęło, a 73 zostały ranne w wyniku działań policji wobec demontrantów.
Główny cel reżimu jest jasny: ograniczyć wszelkie formy swobody wypowiedzi.
Spędzili oni na stacji kosmicznej Tiangong (Niebiański Pałac) 192 dni.
Dom dla chrześcijan, ale życie w nim codzienne staje się trudniejsze i niepewne.
Papież Franciszek mówił wcześniej, że oboje kandydaci są przeciwko życiu.
"Brawo, feldmarszałku" - napisała caryca Katarzyna II w liście gratulacyjnym.