Podhalańskie przysmaki, muzyka i taniec z Podkarpacia i innych polskich regionów - to tylko niektóre polskie akcenty trwającego w Paryżu w pobliżu wieży Eiffla przedświątecznego Jarmarku Europejskiego. Swoją ofertę turystyczną przedstawia także Gdańsk.
W tym roku po raz pierwszy zorganizowano w stolicy Francji bożonarodzeniowy Jarmark Europejski. Odbywa się on przy obleganym zawsze przez turystów placu Trocadero, skąd widać w całej okazałości wieżę Eiffla, górującą po drugiej stronie Sekwany.
W zainstalowanych na Trocadero małych drewnianych chatkach prezentuje się ponad 20 europejskich krajów, które pokazują swoją kuchnię, wyroby rękodzieła, regionalną muzykę i taniec.
Obok estońskich zespołów tanecznych, greckich chórów czy włoskich specjałów kulinarnych, na jarmarku nie brakuje też polskich akcentów. Szczególnie mocno widoczne jest Podkarpacie, które w ostatnim tygodniu prowadziło w Paryżu kampanię promocyjną skierowaną do francuskich firm i turystów. Paryskich gości kiermaszu rozgrzewała w ten weekend rzeszowska grupa "Karczmarze", grająca skoczną muzykę góralską i klezmerską.
Swoje walory turystyczne na trwającym do 3 stycznia jarmarku zachwala też Gdańsk. Jak wynika z badań, jest on trzecim - po Warszawie i Krakowie - najchętniej odwiedzanym przez Francuzów polskim miastem.
Tradycyjnie okres przedświąteczny jest w całej Francji czasem bożonarodzeniowych jarmarków. Jeden z najsłynniejszych i najstarszych odbywa się na placu przed katedrą w Strasburgu już od XVI wieku. Inny znany kiermasz można odwiedzić przy świątecznie oświetlonych paryskich Polach Elizejskich.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.