Podhalańskie przysmaki, muzyka i taniec z Podkarpacia i innych polskich regionów - to tylko niektóre polskie akcenty trwającego w Paryżu w pobliżu wieży Eiffla przedświątecznego Jarmarku Europejskiego. Swoją ofertę turystyczną przedstawia także Gdańsk.
W tym roku po raz pierwszy zorganizowano w stolicy Francji bożonarodzeniowy Jarmark Europejski. Odbywa się on przy obleganym zawsze przez turystów placu Trocadero, skąd widać w całej okazałości wieżę Eiffla, górującą po drugiej stronie Sekwany.
W zainstalowanych na Trocadero małych drewnianych chatkach prezentuje się ponad 20 europejskich krajów, które pokazują swoją kuchnię, wyroby rękodzieła, regionalną muzykę i taniec.
Obok estońskich zespołów tanecznych, greckich chórów czy włoskich specjałów kulinarnych, na jarmarku nie brakuje też polskich akcentów. Szczególnie mocno widoczne jest Podkarpacie, które w ostatnim tygodniu prowadziło w Paryżu kampanię promocyjną skierowaną do francuskich firm i turystów. Paryskich gości kiermaszu rozgrzewała w ten weekend rzeszowska grupa "Karczmarze", grająca skoczną muzykę góralską i klezmerską.
Swoje walory turystyczne na trwającym do 3 stycznia jarmarku zachwala też Gdańsk. Jak wynika z badań, jest on trzecim - po Warszawie i Krakowie - najchętniej odwiedzanym przez Francuzów polskim miastem.
Tradycyjnie okres przedświąteczny jest w całej Francji czasem bożonarodzeniowych jarmarków. Jeden z najsłynniejszych i najstarszych odbywa się na placu przed katedrą w Strasburgu już od XVI wieku. Inny znany kiermasz można odwiedzić przy świątecznie oświetlonych paryskich Polach Elizejskich.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.