Nowy sondaż partii politycznych, kto na prowadzeniu?

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie czerwca, wygrałoby je PiS z 42 proc. poparcia; drugie miejsce zajęłaby PO, na którą oddałoby głos 21 proc. wyborców; do Sejmu weszłoby jeszcze ugrupowanie Kukiz'15 z 9 proc. poparciem - wynika z sondażu CBOS.

Głosowanie na PiS (wraz z Solidarną Polską i Polską Razem) zadeklarowało ponad dwie piąte wybierających się do urn - 42 proc., co oznacza, że notowania tej partii poprawiły się o 3 punkty proc. w porównaniu do badania z maja.

Poparcie dla PO - na którą w czerwcu głos oddałoby 21 proc. respondentów - zmniejszyło się o 5 punktów proc.

Na trzecim miejscu rankingu znalazł się ruch Kukiz’15, poparcie dla którego wyniosło 9 proc. – o 2 punkty proc. więcej niż w zeszłym miesiącu.

Poniżej progu wyborczego plasują się wyniki Nowoczesnej i SLD mających wśród potencjalnych głosujących po 4 proc. sympatyków. Od ubiegłego miesiąca poparcie dla Nowoczesnej zmalało o 1 punkt procentowy. Poparcie dla SLD od trzech miesięcy utrzymuje się dokładnie na tym samym poziomie.

PSL zdobywając 3 proc. poparcie, odnotowało spadek o 1 punkt proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Po 1 proc. badanych deklaruje chęć głosowania na Partię Razem oraz ugrupowanie Wolność Janusza Korwin Mikkego. W przypadku obu ugrupowań oznacza to spadek notowań o 1 punkt proc.

Zwolenników w czerwcu nie znalazło ugrupowanie Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego, na które w maju chciał głosować 1 proc. badanych.

Od maja wzrosła liczba zdeklarowanych uczestników wyborów, którzy jeszcze nie wiedzą, na którą partię oddaliby swój głos (z 10 proc. do 13 proc.).

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie maja, udział w nich chciałoby wziąć 70 proc. uprawnionych do głosowania - o 3 pkt. proc. więcej niż w kwietniu i maju. Chęć udziału w wyborach jest obecnie największa od czasu ostatnich wyborów parlamentarnych.

Uczestnictwo w ewentualnych wyborach wykluczyło w czerwcu 17 proc. uprawnionych do głosowania (o 2 proc. mniej niż w maju), a 13 proc. nie jest pewne, czy poszłoby na wybory (o 1 proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu).

CBOS zauważa, że po obserwowanym w kwietniu i maju zmniejszeniu się dystansu między dwoma najważniejszymi rywalami na polskiej scenie politycznej, w tym miesiącu różnica między wynikiem PiS i PO ponownie wzrosła. PO w czerwcowym badaniu uzyskała poparcie o połowę mniejsze niż PiS. Zmiany poparcia obserwujemy zaś przy bardzo wysokiej deklarowanej frekwencji wyborczej.

"Polacy najwyraźniej chcą brać udział w demokratycznych procedurach, ale czy rzeczywiście tak licznie uczestniczyliby w wyborach, gdyby odbywały się one w najbliższym czasie, to już inna sprawa" - zaznaczono w komentarzu do badania.

Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 1–8 czerwca 2017 r. na liczącej 1020 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CBOS, PAP, PARTIE, SONDAŻ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  09.06.2017 23:41
  Nie miałem pojęcia, że SLD jeszcze występuje w przyrodzie. Ciekawe.
 • Anna Panna
  09.06.2017 23:51
  Poparcie dla Platformy jest o 21% za wysokie.
 • Lara
  10.06.2017 10:42
  Jeśli PIS nie podpisze ustawy ratującej życie dzieci nienarodzonych, nie zagłosuję na nich ani ja, ani moja rodzina.
 • Katholiké
  10.06.2017 18:51
  Jak dla mnie tak naprawdę to ludzie wybierają sobie Panów którzy potem u Sowy kpią z wszystkiego. I nie ma tutaj znaczenia kto wygra wybory, bo po obu stronach znamy określenia Polaków jako "dziady,ciemny lud" itp. Ciekawe co by się stało gdyby nikt nie poszedł na wybory?, przecież tym Paniom i Panom zależy na tym by ludzie się nienawidzili,kłócili, obrażali, bo gdyby nie to, nie chodziliby na wybory, i nie załatwiali stołków swoim Paniom i Panom. Dlatego jak żyję nigdy nie pójdę na wybory, nigdy. To tylko moje osobiste zdanie, nie mam nikogo zamiaru zniechęcać sani obrażać.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Wtorek
  noc
  11°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  17°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »