Korea Południowa proponuje zorganizować mundial z Koreą Północną

Prezydent Korei Płd. Mun Dze In zaproponował podczas poniedziałkowego spotkania z szefem FIFA Giannim Infantino zorganizowanie piłkarskich mistrzostw świata w 2030 r. wspólnie m.in. z Koreą Płn.

Propozycja Muna polega na zorganizowaniu MŚ 2030 na obszarze Azji Północnowschodniej. "Wierzę, że pomogłoby to w promowaniu pokoju, gdyby kraje Azji Północnowschodniej łącznie z Południową i Północną Koreą mogły wspólnie zostać gospodarzami mundialu" - powiedział Mun Dze In szefowi FIFA podczas poniedziałkowego spotkania w pałacu prezydenckim zwanym Błękitnym Domem w Seulu, poinformował rzecznik Park Su Hiun.

Według Infantino, mogą pojawić się na drodze do realizacji tego planu przeszkody, jednak sam pomysł został oceniony przez niego jako "poważna wiadomość dla regionu" - cytował szefa FIFA prezydencki rzecznik.

Gianni Infantino przebywa z wizytą w Korei Płd. od kilku dni ze względu na niedzielny finał mundialu MŚ U20, który rozegrano w mieście Suwon pod Seulem (Anglia wygrała z Wenezuelą 1:0 - PAP). Na środę zaplanowano spotkanie szefa FIFA z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, co stworzy okazję do rozmowy o południowokoreańskim pomyśle.

Agencja Yonhap przypomina, że Korea Płd. i Japonia wspólnie organizowały mundial w 2002 r. Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów kontynent musi pauzować co najmniej 12 lat pomiędzy kolejnymi mistrzostwami świata, co uniemożliwiałoby krajom Azji Północnowschodniej ubieganie się o imprezę w 2030 r., osiem lat po mundialu zaplanowanym w Katarze na 2022 r. W maju FIFA zaproponowała zmianę regulacji, by karencję skrócić właśnie do ośmiu lat.

Pierwszy z inicjatywą piłkarskiej imprezy łączącej kraje regionu, który od długiego czasu zmaga się ze sporami terytorialnymi, nierozwiązanymi kwestiami polityki historycznej oraz z nuklearnym szantażem Pjongjangu, wyszedł w marcu br. prezes Południowokoreańskiej Federacji Piłkarskiej Czung Mong Giu. Przed spotkaniem z prezydentem Munem Infantino rozmawiał także z Czungiem.

Mundial w 2030 r. wypadałby w setną rocznicę pierwszych mistrzostw, które w 1930 r. zorganizowano w Urugwaju. Montevideo zapowiada współpracę z argentyńskim Buenos Aires w celu organizacji rocznicowych mistrzostw. Od 2026 r. turniej zostanie rozszerzony z 32 do 48 drużyn. O organizację imprezy wówczas starają się wspólnie USA, Kanada i Meksyk. W przypadku powodzenia, byłby to pierwszy mundial goszczony przez trzy państwa jednocześnie. FIFA zwyczajowo ogłasza wybór gospodarza z sześcioletnim wyprzedzeniem, jednak zwycięzców na 2018 i 2022 r. wybrano w 2010 r.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  14°C Piątek
  dzień
  15°C Piątek
  wieczór
  12°C Sobota
  noc
  9°C Sobota
  rano
  wiecej »