Benedyktyni pustyni

Czyli rzecz o naukach mnichów starożytnych i współczesnych.

Tynieccy benedyktyni nieustannie przypominają nam o spuściźnie Ojców Pustyni. Czego ludzie XXI wieku mogą nauczyć się od pierwszych mnichów chrześcijańskich? Chociażby tego, jak ważna jest rozmowa na tematy duchowe.

„W samotności łatwo o iluzje” – zauważył niegdyś ks. Tischner. Ta myśl towarzyszyła mi nieustannie podczas słuchania audiobooka zbierającego apoftegmaty Ojców Pustyni (recenzja tego dwupłytowego wydawnictwa tutaj).

W apoftegmatach raz po raz ktoś przychodzi do świętego mędrca z jakąś, wydawałoby się, złotą myślą, wspaniałą ideą, tyle tylko, że kiedy już ją wygłosi, okazuje się, że wcale nie jest ona tak genialna i rewolucyjna, jak się na początku wydawało.

Spotkanie, rozmowa z drugim człowiekiem może wyprowadzić nas z błędu. Odrzeć z duchowych złudzeń. Ale i pokazać właściwy kierunek.

Dzięki poznaniu pustynnych mądrości sprzed wieków możemy także nauczyć się lepiej modlić. „Ci, którzy gromadzą w sobie urazy i smutki, i chcą się modlić, podobni są do czerpiących wodę po to, by wlać ją do dziurawego dzbana” mawiał Ewagriusz z Pontu. Św. Jan Klimak dodawał zaś: „Kto zawsze podpiera się modlitwą, ten się nie potknie. A jeśli się potknie, to nie upadnie. Modlitwa stanowi pełne szacunku „wymuszanie” pomocy na Bogu”.

Dwa ostatnie cytaty pochodzą z książki „Jak żyć według Ojców Pustyni?”, która, podobnie jak wspomniany wyżej audiobook, opublikowana została nakładem benedyktyńskiego wydawnictwa TYNIEC. Co ciekawe, tynieccy mnisi nie tylko przypominają nam o wielkich anachoretach z III i IV stulecia, ale sami także kontynuują i w jakimś sensie rozwijają ich myśli, dostosowując je do mentalności ludzi współczesnych.

Przykładem takiego Ojca Pustyni XXI wieku jest dla mnie zmarły niedawno Jan Paweł Konobrodzki OSB. Było mi już dane recenzować jego książki „Pustynne szlaki. Wyjście w nieznane” oraz „Słuchaj… Refleksje liturgiczne”, a lada chwila zabieram się za lekturę kolejnej, o sercu pustyni.

Kiedyś o. Konobrodzki napomknął już o tym gdzie wg. niego bije serce pustyni. Myślę, że warto przypomnieć sobie ten tekst. Znajdą go Państwo w naszym serwisie biblijnym – wystarczy kliknąć tutaj 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • wołający na puszczy
  16.06.2017 04:06
  Bardzo dobrze , młody człowieku , tłumaczysz znaczenie pustynnej rzeczywistości, gdzie człowiek odizolowany od harmideru świata ,może zebrać myśli i wsłuchać się w Boga.To po to udawali się na nią prorocy i eremici , a także Jezus. Mówiąc obrazowo , pustynia duchowa to stan gdzie jest deficyt wody a woda warunkuje plenienie się roślin. Rośliny zaś , to przemijające aczkolwiek żywotne organizmy tej ziemi.Jezus o nich mówi :" Każda roślina której nie sadził mój Ojciec niebieski , będzie wyrwana".Niniejszym wynika z tego iż roślinami w metaforycznym znaczeniu są wszelkie nauki, religie, doktryny , ideologie, organizacje, związki , itp.Warunek : To coś musi być zasadzone(założone) i podlega wzrostowi.To na pustynię zbiegła Niewiasta z Apokalipsy ; " I dano Niewieście dwa skrzydła orła wielkiego,
  by na pustynię leciała na swoje miejsce,
  gdzie jest żywiona przez czas i czasy, i połowę czasu,
  z dala od Węża." .Bo " wąż" to według objawienia św. Jana " diabeł i szatan" a świat jest w jego mocy .Konkludując ;Udając się na pustynię , wyłączamy się ze spraw tego świata.Diametralnie inny pogląd wyczytałem we wczorajszych doniesieniach .Cytuję: "Na Wawelu bp Zając zaznaczył m.in., że prawda o pustyni i mannie z nieba jest wprowadzeniem w prawdę o Eucharystii.

  - Pustynia nie jest tylko tam, gdzie człowiekowi brakuje pokarmu i napoju, ale także tam, gdzie człowiek wśród największej obfitości chleba nie żyje słowem Bożym - powiedział, dodając, że słowo to zachęca do spożywania Ciała i Krwi Chrystusa, które zapewniają życie wieczne".No i mamy problem , bo znaleźliśmy się w opozycji do tego biskupa.Wszak na pustyni żyje się tylko słowem Bożym.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Sobota
  rano
  22°C Sobota
  dzień
  24°C Sobota
  wieczór
  21°C Niedziela
  noc
  wiecej »