Do parafii w Czerwonogradzie przekazana została kopia Jasnogórskiej Ikony.
W ostatnim czasie na Ukrainie dynamicznie odradzają się miejsca kultu maryjnego, które w okresie prześladowania Kościoła w Związku Radzieckim zostały zamknięte i zrujnowane. Do wielu odbudowanych w ciągu ostatnich 25 lat świątyń powracają wizerunki, które były tam czczone od pokoleń.
Symbolicznego znaczenia nabiera przekazanie do Czerwonogradu w archidiecezji lwowskiej wizerunku Maki Bożej, jaki przez wieki czczony był w Bełzie. To z tej miejscowości z ikoną Czarnej Madonny wyruszył w 1382 roku w kierunku Śląska książę opolski Władysław, aby ostatecznie znalazła on swoje miejsce na jasnogórskim wzgórzu. W Bełzie, aż do roku 1951, była obecna ikona Matki Bożej Bełzkiej, bliźniaczo podobna do Jasnogórskiej Ikony. Na Jasnej Górze podczas wieczornego apelu, któremu przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, została przekazana do parafii w Czerwonogradzie, dawnym Krystynopolu, kopia Jasnogórskiej Ikony. Tak o tym wydarzeniu mówi proboszcz z Czerwonogradu ks. Mikołaj Leskiv: „Z okazji jubileuszu 300. rocznicy koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, znanej na tych nadbużańskich terenach jako Matka Boska Bełzka, odbędzie się przekazanie kopii obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. Dlaczego obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w Czerwonogradzie? Dziś Bełz leży na terenie naszej parafii, bo tam parafii już nie ma. Z tego powodu, arcybiskup metropolita lwowski pragnie, aby Matka Boska była obecna w naszej katolickiej parafii, i żeby opiekowała się nadal tym regionem, naszym miastem i tą parafią”.
Przywrócenia rangi sanktuarium doczekała się też w maju br. parafia w Janowie, dziś Iwano-Frankowsk, koło Lwowa. Oryginał cudownego obrazu po II wojnie św. trafił do Prochowic, w diecezji legnickiej. W tym roku Maryja powróciła także do Nawarii koło Lwowa. Kopię obrazu MB Nawaryjskiej, który od 1946 roku znalazł schronienie w parafii Uraz, leżącej w pobliżu Wrocławia, ufundowali dla nawaryjskiego kościoła mieszkańcy tej dolnośląskiej parafii.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.