Reklama

Kościół w Polsce: wydarzenia roku 2009

Publikujemy wykaz najważniejszych wydarzeń 2009 roku w Kościele katolickim w Polsce.

Reklama

19-20.06 – Rozpoczynający się Rok Kapłański, wyzwania bioetyczne były głównymi tematami 348. zebrania plenarnego KEP, które odbyło się w Łomży. W swoim referacie przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik zaapelował o świętość kapłanów, ich odpowiedzialność za rzeczywistość, w której żyjemy oraz rolę wychowawcy, także w wymiarze społecznym. Kwestie bioetyczne referował abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu ds. Bioetycznych KEP, w którego skład wchodzą lekarze, bioetycy, teolodzy moralni i prawnicy. W rozmowie z KAI abp Hoser, dokonując analizy przygotowywanych w Sejmie pięciu projektów ustaw bioetycznych, powiedział, że bliskie nauczaniu Kościoła są dwa projekty ws. in vitro: posła Bolesława Piechy oraz inicjatywy „Contra in vitro”, choć ten ostatni ma charakter zbyt skrótowy. Hierarcha dodał, że wiele pozytywnych elementów w zakresie ochrony embrionu ludzkiego zawiera także projekt posła Jarosława Gowina. Poinformował, że Zespół pracuje nad tekstem dokumentu, który będzie dawać odpowiedź na liczne problemy wynikające z rozwoju biotechnologii i biomedycyny.

21.06 – Pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Józefa Glempa odprawiona została Msza św. w ramach centralnych obchodów milenium męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu. W uroczystej celebrze na wzgórzu, tradycyjnie uważanym za miejsce męczeństwa misjonarza wziął udział Episkopat Polski, biskupi z zagranicy oraz ok. 20 tys. wiernych. Św. Brunon, biskup i męczennik urodził się w roku 974. Wraz ze św. Wojciechem czczony jest jako misjonarz północno-wschodnich ziem polskich Poniósł śmierć męczeńską wraz 18 misjonarzami w lutym lub marcu 1009 r. podczas podjętej na prośbę króla Bolesława Chrobrego misję do Prus.

25.06 – Polityka prorodzinna, bioetyka i ustawy nt. in vitro były głównymi tematami rozmów podczas spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, które odbyło się w Kancelarii premiera. Ekspertka strony kościelnej Joanna Krupska przypomniała, że w Polsce świadczenia w na rzecz rodziny są najniższe Europie, a 26 proc. dzieci żyje poniżej granicy ubóstwa. Wykazała ponadto, że rodziny wielodzietne są najuboższą grupą społeczną. Ze strony rządowej minister Michał Boni, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów podtrzymał zobowiązania rząd u z listopada ub. roku na temat przygotowania projektu kompleksowej polityki na rzecz rodziny, zwłaszcza rodzin wielodzietnych. Wiceprzewodniczący Komisji ze strony Kościoła abp Sławoj Leszek Głódź powiedział po spotkaniu, że w odniesieniu do przygotowywanej ustawy ws. zapłodnienia in vitro „Kościół nie oczekuje, by rząd mówił tym samym językiem i my też nie oczekujemy, aby strona parlamentarna, rządowa mówiła językiem Kościoła”. Metropolita gdański dodał, że w dziedzinie ustawodawstwa dotyczącego in vitro stanowisko Kościoła jest jasne i czytelne oraz że stoi ono na gruncie godności człowieka i jego życia.

Aż 78 proc. Polaków uważa, że pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny przyczyniła się do powstania „Solidarności” oraz obalenia komunizmu i odzyskania niepodległości w 1989 r. – podała CBOS w raporcie opublikowanym w przeddzień 30. rocznicy tej wizyty (2 czerwca 1979). 71 proc. pytanych uważa, że wszystkie wizyty Jana Pawła II w Polsce są równie ważne dla kraju. Zaledwie 6 na 100 ankietowanych neguje znaczenie papieskich pielgrzymek w swoim życiu. Przekonanie o tym, że świadectwo życia i nauczanie Jana Pawła II przyczyniły się do przemiany życia większości Polaków wyraziło 81 proc. badanych. Autorzy raportu zauważyli, że przekonanie o wpływie papieża Wojtyły na życie większości Polaków jest silniejsze niż trzy lata temu – rok po śmierci Ojca Świętego. Zdecydowana większość Polaków (73 proc.) deklaruje, iż w swoim życiu kieruje się wskazaniami Jana Pawła II.

LIPIEC

1.07 – W Lublinie obchodzono 440. rocznicę podpisania Unii Lubelskiej. Obecni byli prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy i Białorusi, reprezentowanej przez b. przewodniczącego Rady Najwyższej. Otrzymali oni (oraz nieobecni na uroczystościach prezydenci Łotwy i Estonii) doktoraty honoris causa KUL. Na dziedzińcu uczelni odsłonięto tablicę ze słynnymi słowami Jana Pawła II: "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej". O potrzebie budowania jedności między narodami w duchu wierności dziedzictwu Unii Lubelskiej mówił podczas nabożeństwa ekumenicznego w archikatedrze abp Józef Życiński.

7.07 – W Warszawie zaprezentowano nową encyklikę Benedykta XVI „Caritas in veriate”. Podczas konferencji KAI w siedzibie sekretariatu KEP, prof. Adam Glapiński podkreślił, że nowa encyklika Benedykta XVI pojawia się w momencie najbardziej odpowiednim dla sytuacji światowej gospodarki, dotkniętej głębokim kryzysem. Kryzys pojawił się w chwili, gdy zglobalizowana gospodarka przestała opierać się na systemie kontroli gwarantującej bezpieczny i sprawiedliwy przepływ dóbr. Bp Piotr Jarecki - członek Papieskiej Komisji Iustitia et Pax i przewodniczący Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski zwrócił m.in. uwagę, że Benedykt XVI postuluje wprowadzenie logiki daru bezinteresowności i braterstwa w rzeczywistość rynku, gdyż bez bezinteresowności nie można realizować sprawiedliwości. Wspomniał też o związkach pomiędzy ekologią ludzką a ekologią środowiska, o których też jest mowa w najnowszej encyklice.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Piątek
dzień
5°C Piątek
wieczór
5°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama