Kościół w Polsce: wydarzenia roku 2009

Publikujemy wykaz najważniejszych wydarzeń 2009 roku w Kościele katolickim w Polsce.

17.07 – Zmarł prof. Leszek Kołakowski, wybitny polski filozof, autor m.in. „Głównych nurtów marksizmu”, „Obecności mitu” i „Jeśli Boga nie ma...”. Uczestnik spotkań naukowych z Janem Pawłem II w Castel Gandolfo. Znaczącą część swojego pisarstwa poświęcił fenomenowi religii, u schyłku życia głosząc m.in. tezę, iż „chrześcijaństwo jest religią żywą, póki są chrześcijanie tego samego ducha, co dawni męczennicy”. Miał 82 lata.

17.07 – Kwotę 2 mln 100 tys. złotych ofiarowali polscy katolicy na potrzeby Kościoła katolickiego na Wschodzie, podczas dziewiątego Dnia Modlitwy za Kościół na Wschodzie w drugą niedzielę Adwentu, 7 grudnia 2008 r. – poinformował ks. dr Józef Kubicki, dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP. Ponadto Polacy przekazywali pieniądze bezpośrednio przedstawicielom tamtejszych wspólnot podczas ich wizyt w parafiach w Polsce.

SIERPIEŃ

1.08 – W całej Polsce, ale szczególnie uroczyście w stolicy obchodzono 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O 17.00 – w godzinie „W” – zabrzmiały dzwony warszawskich kościołów. 31 lipca wieczorem, podczas Mszy św. sprawowanej pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, abp Kazimierz Nycz przestrzegł przed załatwianiem przy takiej okazji bieżących sporów. „Potrzeba nam refleksji, zadumy, ciszy i modlitwy”- zachęcał hierarcha.

3.8– Ponad 550 ewangelizatorów uczestniczyło w Kostrzyniu nad Odrą w zakończonym 3 sierpnia 10. Przystanku Jezus, który towarzyszył festiwalowi rockowemu Przystanek Woodstock. Tradycyjnie już rekolekcje poprowadzi bo Edward Dajczak – ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski. Hasłem ewangelizatorów były słowa z Ewangelii św. Marka „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię”.

14.08 – Ks. dr hab. Andrzej Czaja (lat 45), kierownik Katedry Pneumatologii i Eklezjologii na Wydziale Teologii KUL został mianowany nowym biskupem opolskim. Święcenia biskupie i ingres do katedry opolskiej odbyły się 29 sierpnia. Poprzedni ordynariusz diecezji opolskiej, abp Alfons Nossol przeszedł na emeryturę.

15.08 – Przypomnienie o tym, iż życie ludzkie jest święte było głównym motywem tegorocznych uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze. W Mszy św. odpustowej sprawowanej pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka wzięło udział 150 tys. wiernych, przybyłych także w pielgrzymkach pieszych. W kazaniu Prymas Polski kard. Józef Glemp powiedział: „Wszędzie tam, gdzie naruszane są prawa natury, prawa do życia, prawo do godności ludzkiej, wszędzie tam każdy chrześcijanin ma obowiązek obrony tych wartości. Dziś chrześcijanin musi bronić nie tylko wiary, ale także rozumu, dlatego że zwolennicy nowej ideologii zwalczają także rozum u myślących logicznie i odpowiedzialnie”

25.8 – Ogłoszono wspólne oświadczenie przewodniczących Episkopatów Polski i Niemiec w związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Dokument zaprezentowany podczas zebrania polskich biskupów na Jasnej Górze (i równolegle przez biskupów w Niemczech) stwierdza, że „narodowosocjalistyczne Niemcy rozpętały w Europie wojnę, w czasie której zostały jawnie zanegowane zasady moralne i fundamentalne prawa człowieka”. Nawiązując do problemu wysiedleń biskupi ostrzegają przed „pokusą propagandowego wykorzystywania raz już w historii zaistniałych zranień i pobudzania resentymentów wynikających z jednostronnych interpretacji historycznych”. W dokumencie powtórzono słynne słowa z orędzia biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku: „Przebaczamy i prosimy o wybaczenie”. Hierarchowie deklarują, iż pojednanie między obydwoma narodami jest darem, który mogą wnieść w dzieło zjednoczonej Europy.

Podczas spotkania na Jasnej Górze ogłoszono też obszerny, 100-stronicowy dokument Rady ds. Rodziny KEP pt. „Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie”. Biskupi przypominają w nim nauczanie Kościoła o wartości rodziny, analizują sytuację rodziny w Polsce i apelują o politykę rodzinną w naszym kraju. Dokument zawiera propozycję strategii, która ma ochronić małżeństwo, rodzinę, jej wartości i godne życie. Autorzy dokumentu oceniają, że w „polskiej polityce społecznej nie ma miejsca dla rodziny, a już zupełnie nie ma miejsca dla rodziny wychowującej większą liczbę dzieci”. Polityka prorodzinna ujęta została jako „polska racja stanu i elementarny obowiązek rządzących”.

WRZESIEŃ

4.09 – Zmarł Ryszard Rzepecki, jeden z najbardziej znanych polskich fotoreporterów, osobisty fotograf Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Dokumentalista ponad 60 pielgrzymek Jana Pawła II. Autor licznych albumów i wystaw dotyczących wydarzeń kościelnych w Polsce i na świecie. Miał 68 lat.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
8°C Sobota
wieczór
wiecej »