Publikujemy wykaz najważniejszych wydarzeń 2009 roku w Kościele katolickim w Polsce.
9.12 – W Warszawie obradowała Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu. Strona kościelna zwracała uwagę, że podpisana przed rokiem na spotkaniu Komisji deklaracja nt. polityki rodzinnej w zasadniczych punktach przez rząd nie jest realizowana. Odpowiadając min. Michał Boni wyraził nadzieję, że w przyszłym roku wychodzenie z kryzysu nabierze „pełnego tempa” i realizacja postanowień będzie możliwa. Strona kościelna zaapelowała też o zdynamizowanie prac nad przyjęciem konkretnych projektów ustawodawczych w zakresie bioetyki. Przedstawiciele rządu zwrócili zaś uwagę, że prace te i ich tempo należą do kompetencji Sejmu RP. Odnosząc się do inicjatywy ustanowienia dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli, strona rządowa przyznała, że zamierza wnieść projekt, który umożliwiłby to już 2011 r., przy równoczesnym poszukiwaniu takich rozwiązań, które nie powodowałyby strat ekonomicznych dla gospodarki.
8.12– W Warszawie przedstawiono wspólną publikację siedmiu tygodników katolickich – pierwszą taką inicjatywę w historii polskich mediów – broszurę „Bioetyka katolicka”. Bezpłatny dodatek wydany w łącznym nakładzie pół miliona egzemplarzy ukazał się równocześnie w Gościu Niedzielnym, Idziemy, Niedzieli, Przewodniku Katolickim, Tygodniku Powszechnym, Wiadomościach KAI i Źródle. Zagadnienia bioetyczne wyjaśniają najlepsi specjaliści, m.in. abp Henryk Hosera, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych przy Konferencji Episkopatu i prof. Thomasa Hilgersa, twórca naprotechnologii. Pomysłodawcy chcieli w ten sposób wypromować wiedzę nt. bioetyki, która, jak podkreślali, wymaga w Polsce pilnego uporządkowania prawnego.
18.12 – Kard. Józef Glemp obchodził 80. rocznicę urodzin a jednocześnie ostatni dzień swojej 28-letniej posługi jako Prymas Polski. W rodzinnym Inowrocławiu poświęcił Instytut swojego imienia i odprawił uroczystą Mszę św. dziękczynną. W homilii dziękował Bogu za wszystkie otrzymane łaski. Nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk przypomniał, że kard. Glemp przejął ster Kościoła w Polsce w trudnych i przełomowych czasach, trudnych zwłaszcza po ogłoszeniu stanu wojennego. „Składam wyrazy uznania za wielowątkowy i wielowymiarowy apostolski i ewangeliczny trud pasterski” – powiedział nuncjusz. 21 grudnia kard. Józef Glemp przyjął z rąk prezydenta RP najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego.
19.12 – Arcybiskup metropolita gnieźnieński Henryk Muszyński uroczyście zainaugurował posługę jako nowy Prymas Polski, którą to funkcję – zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI – objął po ukończeniu 80. roku życia przez dotychczasowego Prymasa, kard. Józefa Glempa.
21.12 – W Warszawie obradowała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi podziękowali Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za zatwierdzenie dekretów o heroiczności cnót Sługi Bożego Jana Pawła II, o męczeństwie Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki oraz o cudzie dokonanym za wstawiennictwem bł. Stanisława Kazimierczyka, krakowskiego kanonika regularnego z XV wieku.
W komunikacie z obrad zaznaczono, że "Kościół w Polsce przyjmuje z wdzięcznością decyzję Ojca Świętego o przywróceniu tytułu prymasa Polski Arcybiskupowi Gniezna, pierwszej polskiej stolicy metropolitalnej, który jest równocześnie kustoszem relikwii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, pierwszego patrona Polski". Uznano ponadto, że "Zgodnie z tą decyzją tytuł prymasa Polski jest honorowy, co oznacza, że nie łączy się z władzą jurysdykcyjną, którą pełnią gremia statutowe Konferencji Episkopatu Polski. Zgodnie z obowiązującym Statutem Episkopatu prymas Polski jest z urzędu członkiem Rady Stałej KEP, koordynującej prace całej Konferencji. Ten sam Statut przewiduje również, że reprezentantem Konferencji na zewnątrz jest jej przewodniczący."
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.