Reklama

Kościół w Polsce: wydarzenia roku 2009

Publikujemy wykaz najważniejszych wydarzeń 2009 roku w Kościele katolickim w Polsce.

Reklama

9.12 – W Warszawie obradowała Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu. Strona kościelna zwracała uwagę, że podpisana przed rokiem na spotkaniu Komisji deklaracja nt. polityki rodzinnej w zasadniczych punktach przez rząd nie jest realizowana. Odpowiadając min. Michał Boni wyraził nadzieję, że w przyszłym roku wychodzenie z kryzysu nabierze „pełnego tempa” i realizacja postanowień będzie możliwa. Strona kościelna zaapelowała też o zdynamizowanie prac nad przyjęciem konkretnych projektów ustawodawczych w zakresie bioetyki. Przedstawiciele rządu zwrócili zaś uwagę, że prace te i ich tempo należą do kompetencji Sejmu RP. Odnosząc się do inicjatywy ustanowienia dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli, strona rządowa przyznała, że zamierza wnieść projekt, który umożliwiłby to już 2011 r., przy równoczesnym poszukiwaniu takich rozwiązań, które nie powodowałyby strat ekonomicznych dla gospodarki.

8.12– W Warszawie przedstawiono wspólną publikację siedmiu tygodników katolickich – pierwszą taką inicjatywę w historii polskich mediów – broszurę „Bioetyka katolicka”. Bezpłatny dodatek wydany w łącznym nakładzie pół miliona egzemplarzy ukazał się równocześnie w Gościu Niedzielnym, Idziemy, Niedzieli, Przewodniku Katolickim, Tygodniku Powszechnym, Wiadomościach KAI i Źródle. Zagadnienia bioetyczne wyjaśniają najlepsi specjaliści, m.in. abp Henryk Hosera, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych przy Konferencji Episkopatu i prof. Thomasa Hilgersa, twórca naprotechnologii. Pomysłodawcy chcieli w ten sposób wypromować wiedzę nt. bioetyki, która, jak podkreślali, wymaga w Polsce pilnego uporządkowania prawnego.

18.12 – Kard. Józef Glemp obchodził 80. rocznicę urodzin a jednocześnie ostatni dzień swojej 28-letniej posługi jako Prymas Polski. W rodzinnym Inowrocławiu poświęcił Instytut swojego imienia i odprawił uroczystą Mszę św. dziękczynną. W homilii dziękował Bogu za wszystkie otrzymane łaski. Nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk przypomniał, że kard. Glemp przejął ster Kościoła w Polsce w trudnych i przełomowych czasach, trudnych zwłaszcza po ogłoszeniu stanu wojennego. „Składam wyrazy uznania za wielowątkowy i wielowymiarowy apostolski i ewangeliczny trud pasterski” – powiedział nuncjusz. 21 grudnia kard. Józef Glemp przyjął z rąk prezydenta RP najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego.

19.12 – Arcybiskup metropolita gnieźnieński Henryk Muszyński uroczyście zainaugurował posługę jako nowy Prymas Polski, którą to funkcję – zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI – objął po ukończeniu 80. roku życia przez dotychczasowego Prymasa, kard. Józefa Glempa.

21.12 – W Warszawie obradowała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi podziękowali Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za zatwierdzenie dekretów o heroiczności cnót Sługi Bożego Jana Pawła II, o męczeństwie Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki oraz o cudzie dokonanym za wstawiennictwem bł. Stanisława Kazimierczyka, krakowskiego kanonika regularnego z XV wieku.

W komunikacie z obrad zaznaczono, że "Kościół w Polsce przyjmuje z wdzięcznością decyzję Ojca Świętego o przywróceniu tytułu prymasa Polski Arcybiskupowi Gniezna, pierwszej polskiej stolicy metropolitalnej, który jest równocześnie kustoszem relikwii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, pierwszego patrona Polski". Uznano ponadto, że "Zgodnie z tą decyzją tytuł prymasa Polski jest honorowy, co oznacza, że nie łączy się z władzą jurysdykcyjną, którą pełnią gremia statutowe Konferencji Episkopatu Polski. Zgodnie z obowiązującym Statutem Episkopatu prymas Polski jest z urzędu członkiem Rady Stałej KEP, koordynującej prace całej Konferencji. Ten sam Statut przewiduje również, że reprezentantem Konferencji na zewnątrz jest jej przewodniczący."

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Piątek
dzień
5°C Piątek
wieczór
5°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama