Palestyńscy prawosławni chcą zbojkotować ingres patriarchy Theophilosa III do Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, z okazji uroczystości Bożego Narodzenia przypadającego w Kościele prawosławnym 6 stycznia. Jak informuje komitet złożony z przedstawicieli arabsko-prawosławnych organizacji, powodem bojkotu jest m.in. to, że patriarcha nie ma zamiaru wycofać się z decyzji swojego poprzednika Ireneusza, który wydzierżawił biznesmenom żydowskim część majątku kościelnego.
Natomiast komitet odpowiedzialny za organizację bożonarodzeniowych uroczystości złożony z prawosławnych Palestyńczyków, reprezentujący jednak tylko część wiernych Patriarchatu, poinformował, że greckoprawosławny patriarcha Jerozolimy 6 stycznia ingresem do Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem zainauguruje prawosławne uroczystości Bożego Narodzenia. Wezmą w nim udział m.in. muzyczna grupa harcerzy oraz prominentni przedstawiciele prawosławnego laikatu. Pod komunikatem podpisali się m. in. palestyński minister ds. infrastruktury Siad El-Bandak oraz wiceminister ds. turystyki, Marwan Toubassi.
Przedmiotem sporu palestyńskich prawosławnych są kościelne tereny należące do położonego między Jerozolima a Betlejem prawosławnego klasztoru św. Eliasza. Jak poinformowała rzeczniczka ekumenicznego centrum „Jerusalem Interchurch Centre” w 2005 r. ówczesny patriarcha Ireneusz II wydzierżawił teren izraelskiej firmie budowlanej. Natomiast jeden z jej pracowników ten sam teren odstąpił jeszcze innej firmie, co doprowadziło do prawnego sporu i wzbudziło protest części prawosławnych Palestyńczyków.
W ostatnich latach interesy związane z należącymi do Kościoła prawosławnego parcelami i nieruchomościami w Izraelu doprowadziły do licznych konfliktów między arabskimi wiernymi a hierarchią greckoprawosławną. To właśnie patriarcha Ireneusz, pełniący swe obowiązki niespełna 4 lata (2001-2005), został pozbawiony urzędu w następstwie wysuniętych wobec niego oskarżeń, że bez wiedzy i zgody Synodu Biskupów sprzedał dwóm biznesmenom żydowskim część majątku Patriarchatu w Starej Jerozolimie, w pobliżu Bramy Jafskiej. Z tego też powodu wybór jego następcy Teofila III. za to, że nie chciał on doprowadzić transakcji swojego poprzednika do końca przez dwa lata nie był uznawany przez izraelskie władze.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.