Kard. Dziwisz: nikomu nie chcemy narzucać naszych symboli

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas noworocznej mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach powiedział, że chrześcijanie nikomu nie chcą narzucać swoich symboli.

"W ostatnich miesiącach wypowiedziano wiele słów o krzyżu, który miałby stanowić zagrożenie dla ludzi niepodzielających naszej wiary. Nikomu nie chcemy narzucać naszych symboli. Twierdzimy tylko, że krzyż uosabia najwyższe wartości miłości, ofiary, pojednania. Krzyż nikomu nie zagraża" - podkreślił w piątek kard. Dziwisz.

"Krzyż otwiera na Boga, a jednocześnie prowadzi do człowieka. Na tym przekonaniu budowaliśmy i budujemy Europę ducha" - powiedział.

Jak zaznaczył kard. Dziwisz "europejską tożsamość rzeźbiły wartości zapisane w Ewangelii", a twórcy nowej Europy byli ludźmi głęboko wierzącymi. Według niego wielu ludzi w Europie trudzi się, by była ona nie tylko wspólnotą polityczną i gospodarczą, ale także i przede wszystkim wspólnotą ducha.

"Tym bardziej zastanawia i niepokoi dziwna postawa pewnych środowisk, starających się odciąć Europę od jej chrześcijańskich źródeł i tradycji" - uważa kard. Dziwisz.

Zdaniem kardynała Polska ma w UE swoje zadanie do spełnienia: nasi przodkowie przekazali nam depozyt wiary, a my tym dziedzictwem powinniśmy ubogacać Europę.

"Nie powinniśmy bezrefleksyjnie dostosowywać się do tendencji i wzorców życia naznaczonych sekularyzmem. Czyniąc to, wszyscy ponosimy stratę. Ponosimy ją my sami. Ponoszą ją ci, z którymi możemy współpracować w dziele odrodzenia Europy, w jej powracaniu do źródeł chrześcijańskich" - uważa kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski podziękował Benedyktowi XVI za dekret o heroiczności cnót Jana Pawła II, dekret o męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki i za otwarcie drogi do kanonizacji bł. Stanisława Kazimierczyka.

3 listopada Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że wieszanie krzyży w klasach to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów". Orzeczenie to wydał w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii. To stanowisko wywołało we Włoszech falę oburzenia i sprawiło, że w Europie rozpoczęła się dyskusja o obecności symboli religijnych w miejscach publicznych.(PAP)

wos/ par/

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DZIWISZ, KRZYŻ, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
15°C Piątek
dzień
16°C Piątek
wieczór
13°C Sobota
noc
12°C Sobota
rano
wiecej »