Auschwitz: Rekordowa liczba turystów

1,3 miliona turystów zwiedziło w ubiegłym roku Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. To rekord w 62-letniej historii placówki - poinformowało w niedzielę biuro prasowe muzeum. Dotychczas rekordowym rokiem był 2007, w którym b. obóz zwiedziło 1,22 miliona osób. W ubiegłym roku liczba ta wyniosła ponad 1,1 miliona osób.

Muzealnicy podkreślili, że niezwykle ważne jest, iż wśród przyjeżdżających do Oświęcimia zdecydowaną większość stanowi młodzież. W ubiegłym roku uczniów i studentów przyjechało ponad 821 tysięcy, czyli o 120 tysięcy więcej niż w roku 2008. Były obóz Auschwitz od kilku już lat jest najczęściej odwiedzaną placówką muzealną w Polsce.

"Znaczenie tego miejsca w dziejach całego świata jest nie do przecenienia. Trudno zrozumieć dzisiejszą Europę bez dogłębnego poznania Auschwitz. Trudno również zrozumieć swoją własną, dzisiejszą odpowiedzialność, jeśli nie wsłucha się w tragedię ofiar zagłady i więźniów obozów koncentracyjnych. Z tego względu, wyjątkowo cieszy mnie wyraźny wzrost odwiedzających młodych ludzi - uczniów, studentów. To w ich rękach spoczywa przyszłość naszego świata" - powiedział dyrektor muzeum Piotr M.A. Cywiński.

Zdaniem sekretarza Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Marka Zająca rekordowa liczba odwiedzających budzi potężną nadzieję. "To nadzieja na to, iż tragedia obozów koncentracyjnych, zagłady nadal będzie zmuszać do stawiania sobie pytań fundamentalnych, że w kolejnych pokoleniach kształtować będzie postawę oporu wobec zła i potrzebę czynienia dobra" - powiedział.

Szef sekcji obsługi zwiedzających muzeum Auschwitz Andrzej Kaczorzyk poinformował, że w pierwszej dziesiątce krajów, z których przyjeżdżają odwiedzający, nie zaszły duże zmiany. "Z pewnością warto odnotować wzrost przyjeżdżających z Polski. W porównaniu z rokiem ubiegłym to o ponad 140 tysięcy więcej. Więcej było także Izraelczyków - o ponad 18 tysięcy, Włochów - 20 tysięcy, a także Francuzów, Norwegów i naszych południowych sąsiadów: Czechów i Słowaków" - powiedział.

Kacorzyk dodał, że prawdopodobnie w związku z kryzysem ekonomicznym i spadkiem wartości dolara mniej odwiedzających przyjechało z Ameryki Północnej. Stabilnie rosła natomiast liczba odwiedzających z Azji. "W 2009 roku muzeum odwiedziło ponad 35 tysięcy osób z Korei Południowej, 8 tysięcy Japończyków, 5,6 tysiąca Chińczyków i 4,8 tysiąca osób z Singapuru" - dodał Kacorzyk.

Ze względu na ogromne zainteresowanie latem placówka zmieniła organizację zwiedzania na terenie byłego obozu Auschwitz I, gdzie mieści się wystawa główna. W godzinach największego nasilenia odwiedzin na teren wchodziły wyłącznie grupy z przewodnikiem.

"Rozwiązanie, które polega na wyznaczeniu kilku godzin na terenie Auschwitz I wyłącznie na wizytę dla grup pod opieką przewodnika, sprawdziło się bardzo dobrze. Prawdopodobnie w szczytowym okresie 2010 roku postąpimy podobnie, bowiem taki system oznacza większy komfort zwiedzania dla odwiedzających. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że jeśli frekwencja w przyszłości wzrosłaby jeszcze przykładowo o pół miliona osób, będziemy musieli wprowadzić zupełnie nowy system. Tu nie chodzi bowiem tylko o ochronę autentycznych reliktów poobozowych, ale także o bezpieczeństwo odwiedzających" - powiedział dyrektor Cywiński.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II -Birkenau powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała także sieć podobozów. Do obozu Niemcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i osób innych narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów: Auschwitz I oraz Auschwitz II - Birkenau powstało muzeum.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
29°C Wtorek
noc
22°C Wtorek
rano
27°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
wiecej »