Premier Beata Szydło otworzyła zbiornik wodny w Świnnej Porębie

- To pełne zabezpieczenie przed powodzią dla Krakowa i regionu - podkreśliła.

Przed południem 26 lipca premier Szydło wraz z ministrami środowiska Janem Szyszką i budownictwa oraz infrastruktury Andrzejem Adamczykiem wzięła udział w uroczystym otwarciu zbiornika wodnego w Świnnej Porębie między Suchą Beskidzką a Wadowicami. Obiekt ten był budowany od lat 80. XX wieku.

- To wielka radość dla nas wszystkich. Tak długo rozciągnięta w czasie inwestycja w końcu została zakończona. Stanowi ona gwarancję pełnego zabezpieczenia Krakowa oraz regionu przez skutkami powodzi - podkreślała B. Szydło. Minister rolnictwa przypomniał, że cała inwestycja kosztowała ponad 2 mld zł. - To miejsce ma też wiele walorów przyrodniczych - komentował J. Szyszko.

Z kolei zdaniem ministra Adamczyka, zbiornik wodny w Świnnej Porębie jest ważny także dla transportu drogowego i kolejowego. - W związku z inwestycją powstało kilkanaście kilometrów nowych dróg, niektóre zostały przeniesione. Podobnie z infrastrukturą kolejową. To tutaj jest najdłuższy most kolejowy w Polsce, mający prawie pół kilometra długości - zauważył A. Adamczyk. Zapowiedział jednocześnie dalsze prace na linii kolejowej Sucha Beskidzka-Zakopane.

W uroczystym otwarciu zbiornika w Świnnej Porębie wzięli udział parlamentarzyści, władze wojewódzkie, przedstawiciele różnych organizacji i instytucji.

Podczas spaceru premier Szydło koroną zapory zbiornika w Świnnej Porębie z oddali dobiegały głosy osób, które krzyczały: "Witamy panią premier!", ale były też głosy: "Wolność, równość, demokracja!". Powiewały flagi narodowe.

Zbiornik zlokalizowany jest na rzece Skawie w województwie małopolskim, w powiatach wadowickim i suskim, na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Prace rozpoczęto już w 1986 r. Całkowity koszt budowy zbiornika wyniósł ok. 2,2 mld zł. Premier chwaliła podhalańską posłankę Annę Paluch, że ta już w czasach, kiedy PiS był w opozycji, zabiegała o dokończenie inwestycji.

Dokonano już pierwszego napełnienia zbiornika. W następnych miesiącach poziom wody będzie obniżany, żeby zobaczyć, jak pracuje zbiornik, a szczególnie zapora i brzegi zbiornika. Później zbiornik znowu będzie napełniany.

Obiekt został zaprojektowany wyłącznie przez polskich inżynierów, a budowa i wyposażenie zostały w większości wykonane i dostarczone przez polskie firmy. Zapora będzie ochronić przed powodzią pobliskie doliny Skawy i Górnej Wisły, jak również zabezpieczy Kraków przed ewentualnym zalaniem. Będzie też stanowić zasób wody dla celów komunalnych i przemysłowych. Zbiornik Świnna Poręba jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego województwa małopolskiego, a także jest elementem systemu przeciwpowodziowego całego kraju.

Czytaj także:

W 2017 roku zalanie zbiornika Świnna Poręba

Nowe jezioro nowa atrakcja

Nowe tory nad brzegiem jeziora

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Gość
  26.07.2017 17:51
  SKANSKA to polska firma? :D
 • Gość
  26.07.2017 18:42
  "Premier chwaliła podhalańską posłankę Annę Paluch, że ta już w czasach, kiedy PiS był w opozycji, zabiegała o dokończenie inwestycji" - super, szkoda, że nie wspomniała o ludziach, którzy nie tylko zabiegali ale faktycznie zrealizowali tę inwestycję... małość ludzi PiS jest porażająca!
 • Gość
  26.07.2017 19:20
  Wójt Zembrzyc Łukasz Palarski poinformował, że zakończenie budowy będzie wtedy, gdy pojawi się decyzja o oddaniu obiektu do użytkowania. Rząd ogłosił sukces i z szemem medialny dokonał otwarcia zbiornika mimo nie zakończonej inwestycji. Mamy więc powtórkę podobnych otwarć z czasów Gierka w PRL-u.
 • piotr
  30.07.2017 17:31
  http://natemat.pl/213511,w-kraju-kryzys-a-szydlo-chwali-sie-zbiornikiem-w-swinnej-porebie-rzecz-w-tym-ze-inwestycja-nie-jest-zasluga-pis
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  21°C Wtorek
  wieczór
  17°C Środa
  noc
  14°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  wiecej »