W.Brytania: Najgorsza zima od lat

W południowej Anglii wojsko, policja i straż pożarna uczestniczyły w akcji odśnieżania kilkunastokilometrowego odcinka autostrady A3 w Hampshire - donosi w środę BBC. Wykorzystano pojazdy wojskowe i ciężkie samochody terenowe.

Niektórzy kierowcy utknęli na autostradzie na kilka godzin. Cytowana przez BBC Kate Hide-Smith spędziła w korku 12 godzin. Wyjechała do pracy we wtorek rano, jechała noga za nogą, aż utknęła na dobre na kilkanaście godzin. "Widziałam sporą liczbę pojazdów porzuconych przez kierowców, którzy szli poboczem" - powiedziała.

Ogółem uwolniono ok. tysiąca kierowców, niektórych dopiero we wczesnych godzinach rannych.

Obecne warunki atmosferyczne w W. Brytanii ocenia się jako najtrudniejsze od 30 lat. Zamkniętych jest wiele szkół, zwłaszcza na północy, odwołano wiele lotów, w tym na najruchliwszym europejskim lotnisku - Heathrow. Niektóre lotniska, m.in. w Bristolu w południowo-zachodniej Anglii, gdzie śnieg jest rzadkim zjawiskiem, zamknięto do odwołania.

Ponad 30 cm śniegu spadło w południowej i środkowej Anglii, co zdarza się wyjątkowo rzadko. Wiele dróg jest oblodzonych lub nieprzejezdnych. W niektórych wiejskich rejonach temperatura spadła do minus 10 stopni Celsjusza, a w północnej Szkocji nawet do minus 20 stopni.

Ok. 44 proc. pracowników pozostało w domu, co spowodowało przeciążenie łączy internetowych i sieci telefonicznych.

Zużycie gazu w krótkim czasie wzrosło o 30 proc. i rząd zapowiada, że zwiększy jego import. Władze lokalne uskarżają się na brak żwiru i soli do posypywania dróg i ulic. W niektórych miejscowościach posypuje się tylko najważniejsze drogi. W Scarborough nad Morzem Północnym do posypywania ulic użyto piasku z plaży.

Szpitale wprowadziły pogotowie w razie wzrostu liczby wypadków lub innych incydentów wywołanych przez mroźną pogodę. Odwołano rutynowe badania i wizyty, uznając, że nie są priorytetem. Odwołano też wiele imprez sportowych. Oddziały ratownictwa morskiego skierowano do akcji ratunkowych na lądzie. Pociągi kursują, ale z opóźnieniem i jest ich mniej niż zwykle.

Zimy w W. Brytanii są na ogół łagodne, temperatura rzadko spada poniżej zera. Dlatego władze lokalne są na obecny atak chłodów i śniegu zupełnie nieprzygotowane. Panuje przekonanie, że inwestycje w kosztowny sprzęt do odśnieżania byłyby nierentowne, skoro mógłby on w ogóle nie zostać użyty, a trzeba by go utrzymywać.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
8°C Środa
rano
13°C Środa
dzień
15°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
wiecej »